مشاهده پست

یک شنبه 30 آبان 1400-11:38

تحلیل بنیادی رتاپ

انتظار داریم تا پایان سال 1400، درآمدی بیش از 3 هزار میلیارد تومان داشته باشد که در محدوده 76 الی 80 تومان سود به‌ازای هر سهم محقق می‌کند.


معرفی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان

گسترش فناوری ارتباطات امروزه تمام ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر خود قرار داده است. پیوند اقتصاد و فناوری اطلاعات مسبب ایجاد دگرگونی های مهم در حوزه پرداخت های پولی و بانکی بوده و زیرساخت اصلی پرداخت های الکترونیکی را شرکت های psp ارائه می دهند. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان به موجب مجوزهای اخذ شده از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ارایه انواع خدمات پرداخت الکترونیکی و همچنین از وزارت صنایع و معادن در زمینه تولید نرمافزار، فعالیتهای خود را عمدتاً در زمینه تأمین، نصب و پشتیبانی از دستگاه های کارتخوان فروشگاهی، ارائه خدمات پرداخت مجازی از طریق اینترنت و موبایل، صدور و شخصی  سازی انواع کارتهای پیش پرداخت و اعتباری، ارائه سیستمهای نرمافزاری در حوزه مدیریت تراکنش های پرداخت و خدمات سوئیچ به بانکها و مؤسسات مالی و ... متمرکز ساخته است. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان 70 %از سهام شرکت تابان آتی پرداز را به عنوان شرکت فرعی دارا است.

 

PSP چیست؟

مخفف عبارت provider service Payment است و به شرکت هایی که ابزار و راهکار های پرداخت الکترونیک ارائه میدهند اطلاق می شوند. شرکت های پرداخت معموت به دو روش هزینه انتقال پول را از مشتریان دریافت میکنند، دریافت یک مبلغ ثابت برای هر انتقال یا دریافت درصدی از هر مبلغ انتقالی توسط مشتری. این شرکت ها در واقع واسطه ای میان بانک ها و فروشگاه های دارای دستگاه کارتخوان و خودپرداز ها هستند. کل نظام پرداخت را 30 بانک و 12 پی اس پی در کنار هم تشکیل میدهند . از وظایف پی اس پی اتصال به فروشگاه های اینترنتی ، فراهم کردن پلتفرم فنی پرداخت های الکترونیک، فراهم کردن روش های پرداخت چند گانه از طریق درگاه های مختلف، ارائه ابزار های مدیریت ریسک به مشتریان برای جلوگیری از کلاهبرداری می باشد. شرکت تجارت الکترونیک پار سیان یکی از 12 شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت در کشور می با شد. بر اساس آخرین رتبه بندی انجام شده توسط نشریه معتبر REPORT NILSON ،این شرکت توانسته است رتبه 27 ام در میان شرکت های PSP در جهان را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر شرکت تاپ از منظر سهم جذب تعداد تراکنش پرداخت در داخل کشور در رتبه سوم قرار دارد.

 

محصولات و خدمات اصلی شرکت به شرح زیر است:

 • کارتخوان فروشگاهی: شرکت تاپ با در اختیار داشتن گسترده ترین شبکه پذیرندگی فروشگاهی و تحت پوشش داشتن بالغ بر1،283 شهر در اقصی نقاط کشور، از جایگاهی ویژه در عرصه پرداختهای الکترونیکی کشور برخوردار میباشد. شرکت تاپ به منظور تامین سریع و ارزان دستگاههای کارتخوان وسایر اقلام مورد نیاز، اقدام به تاسیس شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش نموده که این شرکت ضمن اخذ نمایندگی از شرکت bitelکره جنوبی (تولید کننده دستگاه های کارتخوان) در زمینه تولید رول کاغذ مصرفی دستگاه های کارتخوان نیز فعال می باشد ضمن آن که تعمیرات دستگاه های کارتخوان، نصب، راه اندازی، پول رسانی و پرستاری دستگاه های خودپرداز خارج از شعب نیز از دیگر فعالیت های شرکت مذکور می باشد.

 

 • سامانه پرداخت اینترنتی: فراهم آوردن امکان پرداخت الکترونیکی برای فروشگاههای اینترنتی ( shops-e )با رعایت تمامی استانداردهای امنیتی مربوط به آن، از جمله اقدامات شرکت تاپ در راستای توسعه شبکه های پرداخت الکترونیکی بوده است.

 

 • سامانه پرداخت همراه تاپ: سامانه پرداخت همراه تاپ بر بستر برنامه کاربردی با قابلیت نصب بر روی سیستم عاملهایی چون Android و IOS به گونه ای طراحی شده که تمامی قابلیتهای مجاز شابکه پرداخت کشور را دارا بوده و مشتری با نصب و بکارگیری این برنامه کاربردی بی نیاز از نصب و بکارگیری سایر برنامه های کاربردی موجود در بازار پرداخت همراه کشور می گردد.

 

 • سامانه تلفن کارت (IVR): سامانه IVR شرکت تاپ با شماره 2318 با برخورداری از بالاترین استانداردهای امنیتی برای تبادل تراکنشهای مالی، امکانی را فراهم نموده تا استفاده کنندگان بتوانند در اقصی نقاط کشور و بدون هیچگونه محدودیت زمانی از طریق شماره تلفن های اختصاصی از مزایای این سامانه بهره مند شوند.

 

عمده درآمد شرکت از سه محل است:

 1. اجاره دستگاه کارتخوان 
 2. درآمد حاصل از فروش شارژ تلفن همراه 
 3. کارمزد دريافتی از دارندگان و آبونمان کارت اعتباری

 

اما آنچه که حائز اهمیت میباشد ، حاشیه سود ناخالص هر یک از اقلام درآمدی است . بیشترین حاشیه سود ناخالص به لحاظ درآمدی ، مربوط به اجاره دستگاه های کارتخوان است. همچنین باید گفت بخش اعظم بهای تمام شده مربوط به اعتبار دریافت شده جهت فروش پین شارژ از اپراتورهای تلفن همراه می باشد و پس از آن هزینه استهلاک دستگاه های اجاره داده شده و هزینه های نمایندگی جهت جذب مشتری و تراکنش بخش قابل توجهی از بهای تمام شده را تشکیل می دهد.

 

رتاپ در مقایسه با رقبا: طبق آخرین آمار ارائه شده شاپرک ، رتاپ 12.5 درصد بازار PSP  از نظر مبلغ تراکنشی را در اختیار دارد و همچنین 12 درصد مبلغ تراکنش های خرید اینترنتی را به خود اختصاص داده است.

 

 

 

بخش دیگری از درآمد مربوط به درآمد اینترنتی است . باید اظهار داشت که رتاپ در سال گذشته 15 درصد از بازار درآمد اینترنتی را به خود اختصاص داده بود که این رقم در مهر سال جاری به کمتر از 12 درصد رسیده است. این مهم در حالی اتفاق افتاده است که مبلغ خریدهای اینترنتی نسبت به سال گذشته روند صعودی داشته است. 

 

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در درآمد شرکت عبارتند از:

 1. یکی از مهم ترین عوامل اثرگذار بر سودآوری رتاپ، بحث افزایش تعداد دستگاه های کارتخوان اجاره داده شده و یا افزایش شدید عملیات اینترنتی می باشد، بنابراین هرگونه اخباری که در این رابطه منتشر می شود می تواند موجب رشد قیمت رتاپ گردد.
 2. هر گاه نرخ تسعیر ارز افزایش پیدا می کند و از طرفی تراز ارزی شرکت مثبت می باشد(دارایی های ارزی بیش از بدهی های ارزی باشد) می تواند موجب رشد سودآوری این شرکت گردد.
 3. هر گاه دستورالعمل جدیدی از سوی بانک مرکزی مبنی بر تغییر نرخ درآمدی شرکت های PSP منتشر شود، می تواند تاثیر بسزایی در سودآوری این شرکت ها گردد.
 4. فروش شارژ سیم کارت ها علی رغم حجم بالای آن در درآمد شرکت های حوزه PSP، اما به دلیل برگشت بخش اعظم درآمد این بخش به شرکت های مخابراتی، کمترین حاشیه سود را برای آن ها دارد.

 

 

این شرکت از سال 1397 با درآمد 800 میلیارد تومانی به درآمدی معادل 2200 میلیارد تومانی در سال 1399 رسیده است که نشان از رشد 175 درصدی درامد دارد. از این گذشته ، سود هر سهم در سال 1397 براساس آخرین سرمایه معادل 23.6 تومان بوده که در سال 1399 به 60.7 تومان رسیده است که نشان از رشد 157 درصدی دارد. همینطور انتظار داریم تا پایان سال 1400 ، درآمدی بیش از 3 هزار میلیارد تومان داشته باشد که در محدوده ی 76 الی 80 تومان سود به ازای هر سهم محقق خواهد نمود.


تحلیل   بنیادی   رتاپ  
4

به اشتراک بگذارید :