مشاهده پست

چهار شنبه 3 آذر 1400-14:14

تحلیل بنیادی فسرب

با فرض روی 2,900 دلاری و سرب 2,200 دلاری و دلار 26 هزار تومانی تا انتهای سال جاری، انتظار می‌رود بیش از 500 میلیارد تومان درآمد داشته باشد که در نهایت، می‌تواند سود 84 ریال به‌ازای هر سهم (با سرمایه جدید) محقق نماید.


مقدمه

شرکت ملی سرب و روی ایران در تاریخ 1360/09/24 در زنجان ثبت رسیده است. این شرکت در تاریخ 1379/02/31 به سهامی عام تبدیل و در تاریخ 1379/10/12 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. فسرب به عنوان بزرگترین تولید کننده شمش سرب با ظرفیت اسمی سالانه 40,000 تن درتاریخ 1371/05/26 و همچنین تولید شمش روی با ظرفیت اسمی سالانه 15,000 تن در تاریخ 1375/10/22 به بهره برداری رسیده است.

 

سهامداران

 

ماهیت روی و سرب

روی فلزی است به رنگ سفید مایل به آبی یا نقره ای که در پوسته زمین وجود دارد. فلز روی پس از آهن، آلومینیوم و مس، چهارمین فلز پرمصرف در جهان است. روی در طبیعت بیشتر به صورت سولفور یافت می شود. روی خالص بسیار نرم بوده در درجه حرارت معمولی ترد و شکننده است و با ضربه چکش به راحتی می شکند. مهم ترین کاربرد این فلزدر صنعت گالوانیزه و تولید آلیاژهایی مانند برنج است. فلز سرب هم یک عنصر طبیعی است که در مقادیر کمی در پوسته زمین یافت می شود. سرب یک فلز درخشان مایل به آبی است، این فلز بسیار نرم، انعطاف پذیر و رسانای نسبتا ضعیف و در برابر خوردگی بسیار مقاوم اما برای انسان سمی است.میزان تولید سالیانه شمش روی در دنیا در سال های اخیر به طور متوسط ۱۳ میلیون تن بوده که چین، پرو و استرالیا از جمله مهم ترین تولیدکنندگان این فلز هستند. در میان کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی، ایران بعد از ترکیه دومین کشور بزرگ تولیدکننده در زنجیره ارزش سرب و روی است. کشور ایران حدود ۵ درصد از ذخایر سرب و روی دنیا را به خود اختصاص داده است. 

 

مصارف فلز سرب و روی

سهم عمده مصرف فلز سرب در ساخت باتری های سرب اسیدی خودروهاست. همچنین از ورق های سربی در پوشش دهی وان های عملیات شیمیایی، عایق سازی صدا، جذب پرتوها و در صنعت ساختمان سازی برای جلوگیری از نفوذ آب در سقف ها استفاده می شود. سهم عمده مصرف فلز روی هم در حوزه گالوانیزه کردن محصولات فلزی جهت جلوگیری از خوردگی فلزات است. به همین دلیل تقاضای روی با حجم مصرف فلزات به خصوص فولاد و حجم پروژه های عمرانی و ساخت وساز همبستگی نسبتا زیادی دارد. روی با مس (به شکل برنج) و با فلزات دیگر ترکیب شده تا مواد تشکیل شده در خودروها، اجزای الکتریکی و وسایل خانگی مورد استفاده قرار گیرند. این فلز همچنین در تولید اکسید روی استفاده می شود که در تولید لاستیک و به عنوان یک پماد محافظ پوست استفاده می شود. 

 

معادن و ظرفیت های ایران

به‌طور کلی، کل ذخایر سرب و روی کشور ایران در سال 1399 معادل 221 میلیون تن بوده است که عیار روی آن 5.6 درصد و عیار سرب معادل 1.9 درصد بوده است. 

معدن سرب و روی انگوران و مهدی آباد معادن بزرگ کشور که به ترتيب دارای 12 و 160 ميليون  تن ذخيره معدنی (اکسيدی و سولفيدی) هستند. درحال حاضر مواد اوليه واحدهای فراوری و توليد شمش از معدن انگوران، ساير معادن کوچك و متوسط در اختيار بخش خصوصی و واردات از کشور ترکيه تأمين مي شود. معدن انگوران امكان تأمين ماده اوليه واحدهای توليدی را حداکثر تا 12 سال خواهد داشت و ذخيره آن رو به اتمام است. معدن بزرگ سرب و روی مهدی آباد که پروانه بهره برداری  آن به نام ايميدرو است به صورت قرارداد استخراج و فروش به کنسرسيومي متشكل از شرکت های خصوصی واگذار شده است. پيشبينی ميشود بهره برداری از اين معدن پس از آماده سازی، تجهيز و باطله برداری، از سال 1401 آغاز شود. احداث يك واحد فراوری و توليد کنسانتره به ظرفيت 800 هزارتن ازجمله برنامه های توسعه معدن سرب و روی مهدی آباد است.

 

وضعیت بازارهای موجود

شرکت ملی سرب و روی ایران در منطقه، علاوه بر تأمین نیاز داخلی توانسته سهم قابل توجهی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهد، به گونه ای که در حال حاضر این شرکت دارای برند جهانی و معتبر با عنوانNILZمی باشد . تولید شمش روی در کارخانه روی شرکت ملی سرب و روی ایران همانند سایر شرکت های فعال در شهرک صنعتی تخصصی روی استان زنجان ، از روش هیدرومتالوژی استفاده می نمایند . شایان ذکر است بیش از 60 واحد صنعتی تولید کننده شمش روی در این شهرک تخصصی فعال می باشند. در زمینه تولید شمش سرب با عیار 99,99 %از محل خاک (کنسانتره سرب )، شرکت ملی سرب و روی ایران تنها تولید کننده در سطح کشور بوده و دانش تولید محصول شمش سرب با عیار 99,99(%Ag زیر 20 ppm) در کشور براي این شرکت انحصاری می باشد. از عوامل برون سازمانی موثر بر شرکت می توان به تغییرات نرخ بورس جهانی فلزات لندن(LME) شمش های روی و سرب و همچنین تغییرات نرخ ارز (دلار) و به تبع آن افزایش یا کاهش قیمت فروش اشاره نمود. یکی از ویژگی های برتر شرکت ملی سرب و روی ایران نسبت به رقبا در بازار موجود، وجود زیر ساخت های فنی و تاسیساتی بوده که امکان بالقوه ایجاد زنجیره ارزش و توسعه در حوزه های صنایع پایین دست و بالا دست را میسر می نماید.

 

تولید و فروش فسرب طی سال‌های اخیر

به‌طور کلی روند تولید شرکت در چند سال اخیر خطی بوده و در محدوه ی 5 هزار تن شمش روی و 6 هزار تن شمش سرب توان تولید دارد. همانطور که مشخص است حدود 40 درصد ظرفیت اسمی در حال تولید و فروش است. 

 

بهای تمام شده

بهای تمام شده شامل بیش از 70 درصد مواد مستقیم مصرفی، 20 درصد دستمزد مستقیم تولید و 5 درصد مربوط به سربار تولید است. 

 

ریسک‌ها

مهمترین ریسک فسرب، ریسک مواد اولیه می باشد. با توجه به فرایند و اهداف تولید در شرکت ، یکی از ریسک های اساسی براي شرکت تامین مواد اولیه می باشد که با توجه به وضعیت معدن انگوران و نحوه تخصیص مواد اولیه از طرف آن مجموعه به شرکت و همچنین ابهامات موجود در روابط بین المللی و تامین مواد اولیه از طریق بازارهای بین المللی به نظر می رسد انجام اقدامات اساسی در شناخت معادن جدید و یا انعقاد قراردادهای رسمی با تامین کنندگان ضروری به نظر می رسد. در این راستا ایجاد شبکه های مناسب و مسیرهای ارتباطی قوی جهت تامین مواد اولیه و یا تغییر روش های بهره برداری از خاک های اکسیده به خاک سولفوره، ضروری و اساسی به نظر می رسد.

 

برآورد سودآوری 1400

در نیمه نخست سال 1400 تولیدات فسرب شامل 2،481 تن شمش روي، 2،017 تن شمش سرب و 2،786 کیلوگرم قرص نقره بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته به ترتیب کاهش 16.15%، 19.22% و افزایش 43.88% داشته است. شایان ذکراست با این حجم از تولید محصولات درمقایسه با بودجه اعلام شده برای سال جاری، شمش روی (8000 تن) و شمش سرب (8400تن)، به ترتیب به میزان 31 %و 32،8 % پیش بینی سالانه محقق شده است. دلایل کاهش تولید شمش روی و شمش سرب در دوره جاری نسبت به برنامه تولید، کمبود مواد اولیه و و توقفات فنی تولید بوده است. میزان فروش محصولات شمش روي 1،659 تن و شمش سرب 3،470 تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته بترتیب 14،4 %و 234 % افزایش داشته است. با فرض روی 2900 دلاری و سرب 2200 دلاری و دلار 26 هزار تومانی تا انتهای سال جاری، انتظار می رود بیش از 500 میلیارد تومان درآمد داشته باشد که در نهایت می تواند سود 84 ریال به ازای هر سهم(با سرمایه جدید) محقق نماید.