مشاهده پست

دو شنبه 11 اردیبهشت 1396-10:33

گزارش روزانه بازار آتی سکه

تشدید ریسک گریزی با نزدیک شدن به انتخابات در بازار آتی سکه


برگشت قیمت دلار از سطوح سقف قیمتی سال و روند خنثی وانتظاری بهای طلای جهانی برای انتشار اخبار تکان دهنده موجب کاهش قیمت های بازار آتی سکه در معاملات روز دوشنبه شد.

تشدید ریسک سیاسی با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در داخل با بالارفتن تب دلار در بازار ارز محرک قیمت های بازارآتی سکه در روزهای اخیر شده است در شرایطی که چشم انداز افزایش مداخله دولت بر بازار ارز و عرضه های گسترده صرافی بانک ها مانع از رشد قابل توجه دلار شده است رشد احتیاطی و آرام قیمت دلار با فاصله گرفتن از سطوح کف قیمتی در محدوده 3750 تومان به بالاترین سطح خود در یک ماهه گذشته رسیده است موضوعی که به افزایش جنب و جوش در بازار آتی سکه نیز منجر شده است.

در بعد  جهانی نیز بازارهای جهانی طلا در هفته های قبل دو ریسک مربوط به احتمال تشدید تنش های ژئوپلتیک در شبه جزیره کره و هراس از نتیجه انتخابات فرانسه تا حدود زیادی فروکش کرده است تا بدین ترتیب علی رغم انتشار آمارهای نه چندان مناسب از اقتصاد ایالات متحده شاهد افت قیمت جهانی اونس طلا برای دومین هفته متوالی باشیم. انتشار آمار اشتغال ماهانه و  نشست بانک مرکزی امریکا در هفته جاری از تاثیر گذارترین اخبار بر روند قیمت طلای جهانی در هفته جاری خواهند بود.

 قیمت جهانی طلا در   معاملات روز دوشنبه تحت تاثیرتعطیلی بازارهای بزرگ در منطقه آسیا و اروپا و توافق نمایندگان کنگره امریکا بر سر لایحه بودجه سال جاری در روندی خنثی و کم رمق قرار داشت.

روند خنثی وانتظاری قیمت طلای جهانی در کنار نوسانات محدود  واندک قیمت دلار در بازار ارز با کاهش انگیزه و رحیه خرید از تعداد  موقعیت های باز کاست و حجم معاملات نیز با افت مواجه شد.

 سوای نتیجه حاصل از انتخابات پیش رو به نظر می رسد نگاه بازار آتی سکه به اصلاحات اقتصادی دولت و برداشته شدن فشار روانی از روی کنترل مصنوعی قیمت دلار در ماه های پس از انتخابات دوخته شده است ودر تقابل انتظارات نزول فرسایشی در بازه زمانی کوتاه مدت تا انتخابات پیش رو در مقابل انتظارات صعودی در بلند مدت با تشدید ابهام در نتیجه انتخابات شاهد برتری عوامل صعودی در بلند مدت هستیم.

از سوی دیگر عدم شفافیت قیمت سکه نقدی در بازار کم عمق بازار سکه نقدی تهران عامل دیگری است به تقویت انتظارات صعودی دامن زده است دستکاری قیمتی سکه نقدی با تغییر میزان حباب مثبت و منفی  و ابهام در نحوه قیمت گذاری سکه نقدی  در چگونگی محاسبه میزان مالیات بر ارزش افزوده و عدم دخالت و وضعیت منفعلانه نهادهای نظارتی از ماه های گذشته زمینه را برای سوء استفاده و موج سواری سفته بازان بزرگ فراهم نموده است.

قیمت سکه نقدی در روزهای گذشته بدون توجه به افزایش قیمت دلار در روندی خنثی و نسبتاً نزولی به سمت کاهش میزان حباب مثبت( بالابودن قیمت بازار از ارزش ذاتی ) حرکت کرده است و در زیر سطح یک میلیون و 220 هزارتومان هم چنان در نوسان است.

انتظار می رود با توجه به نوسانات محدود قیمت دلار در بازار با چشم انداز تشدید کنترل قیمت دلار در استانه انتخابات و فشار نزولی ناشی از راه اندازی قرارداد جدید اسفند 1396 در هفته آینده، فرمان بازار آتی سکه هم چنان در دستان اونس طلا قرار بگیرد و با مشخص شدن جهت حرکتی قیمت طلای جهانی برای شکسته شدن یکی از سطوح حمایتی و مقاومتی شاهد ایجاد روند در بازار آتی سکه باشیم.


1

به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین