مشاهده پست

چهار شنبه 19 آبان 1400-11:27

تحلیل بنیادی فسازان

پیش‌بینی می‌شود شرکت امسال به‌ازای هر سهم، حدود 209 تومان سود شناسایی کند که با قیمت فعلی، نشان‌دهنده نسبت قیمت به سود برابر با 12/35 است؛ که از ttm آن کمتر و از میانگین گروه بیشتر است.


معرفی شرکت غلتک سازان سپاهان

شرکت غلتک سازان سپاهان با نماد فسازان در بازار دوم بورس پذیرفته شده است. فعالیت شرکت در حوزه تولید شمش و محصولات فولادی و خدمات فنی و مهندسی متمرکز است. بیش از 56% سهام این شرکت 60 میلیارد تومانی متعلق به شرکت تولیدی چدن سازان با نماد چدن در بورس است. همانند خود شرکت چدن، سایر سهامداران فسازان هم اکثراً زیر 5% دارند و حقیقی هستند. شناوری سهام شرکت 43% است. ارزش بازار شرکت هم اکنون 1,572 میلیارد تومان است. بررسی سابقه سودآوری نشان دهنده این است که از زمان پذیرش در بورس، شرکت همواره سود خالص و افزایشی داشته است و انتظاری که ما داریم هم حاکی از این است که در 3 سال آینده نیز تداوم داشته باشد. در نمودار زیر روند سود‌ هر سهم شرکت به صورت فصلی و تعدیل شده بر اساس سرمایه کنونی قابل مشاهده است:

 

وضعیت بازار

وابستگی صنایع فولاد و غلتک وابستگی دو طرفه است. صنایع فولادی در بخش‌های نورد که پس از ریخته‌گری است به میزان زیادی به انواع و اقسام غلتک و سایر قطعات فولادسازی برای شکل‌دهی به ورق‌ها و مقاطع تولیدی نیاز دارند. هر واحد غلتک که برای محصول خاص طراحی و بهره‌برداری می‌شود؛ میزان تولید معینی دارد و پس از آن جایگزین می‌شود. در صورت تحقق طرح جامع فولاد به میزان 55 میلیون تن در 1404، تناژی معادل 17,500 تن غلتک بایستی تولید شود. این محصول به دلیل ویژگی استراتژیک که در زنجیره فولاد داراست و کیفیتی که تعداد معدود تولیدکنندگان داخلی دارند، پتانسیل‌های خوبی جهت رشد و سودآوری در عرصه داخلی و صادرات احتمالی در سال‌های آینده دارد. از سوی دیگر فولاد و آلیاژهای مختلف آن ماده اولیه صنعت هستند و انتظار می‌رود نرخ‌های بهای تمام شده تولید و فروش غلتک متاثر از نرخ‌های بازار داخلی و جهانی فولاد باشند.

 

محصولات و فروش شرکت

شرکت دو گروه محصول شمش و قطعات دارد. شمش تولیدی شرکت بخش بزرگی از پرتفوی محصول را تشکیل می‌دهد. قطعات تولیدی شامل پالت گندله‌سازی، پاتیل، کوکیل، قالب و سایر قطعات ریخته‌گری و چدنی است. شرکت ظرفیت خود را برای پایان سال جاری و سال آینده به ترتیب 200 و 300 هزار تن اعلام کرده است؛ که 40 هزار تن آن در همین فصل تابستان به 160 هزار تن قبلی اضافه شده است. ما در تحلیل جاری 178 هزار تن را برای میزان تولید شمش لحاظ کرده‌ایم. به طوری که در سناریوی مبنا با افزایش نسبت به سال گذشته، 90 هزار تن آن به خارج از کشور صادر خواهد شد.

 

 در محصول صادراتی حداکثر تخفیف نسبت به نرخ جهانی 10 درصد خواهد بود. فروش قطعات هم در سطح 5,500 تن پیش‌بینی می‌شود که تماماً داخلی است. نرخ فروش‌های داخلی شمش و قطعات تابعی از نرخ عمومی فولاد خام یعنی شمش خوزستان است. با توجه به سوابق قیمتی و این امر که قیمت‌های بورس کالا معمولاً به صورت آتی است، با قیمت محصولات مقایسه شده است و سایر عوامل نیز در آن در نظر گرفته شده است. هم اکنون شمش فخوز با حدود 13% تخفیف نسبت به قیمت بازار مشترک‌المنافع یعنی 650 دلار معامله می‌شود. به نظر می‌رسد با توجه به سابقه تاریخی، نرخ فخوز و تحولات اخیر بازار، پرمیوم 116 درصدی روی قطعات نرخ مناسبی باشد. تناژ تقاضای محصول پاتیل در افق 1404 برابر 2,300 تن برای فناوری احیا و 750 تن برای کوره بلند است. جهت رعایت اختصار به ریز اطلاعات تناژ محصولات پرداخته نمی‌شود.

 

بهای تمام شده و هزینه‌ها

فناوری تولید شرکت کوره القایی است که در شرایط تحریم الکترود کوره قوسی، مزیت رقابتی محسوب می‌شود. مواد اولیه مصرفی شامل آهن اسفنجی، آهن آلات ذوبی و انواع فروآلیاژها است. آهن اسفنجی در کوره القایی قابل شارژ است و کیفیت و قیمت کمتری نسبت به آهن‌آلات ذوبی دارد. در فصل بهار، اسفنجی 66 درصد فولاد خوزستان توسط شرکت خریداری شده است. بدیهی است که نسبت‌های دوره‌های گذشته دیگر اعتبار ندارند. آهن آلات ذوبی نسبت به شمش 23 تخفیف می‌خورند. فروآلیاژها هم به علت اهمیت کمتر در کل مبلغ مواد، با نرخ جهانی 570 دلار مبنا قرار گرفته‌اند که در مقایسه با شمش 650 دلاری دارای تخفیف 13 درصد است.

 

در خصوص هزینه انرژی نرخ گاز صنایع در بهار افزایش یافته است و در تابستان نیز نرخ برق حدود 275 درصد افزایش پیدا کرده است. تاثیر دیگر برق کاهش تولید و فروش شرکت در تابستان بوده است. در تحلیل سود و زیان بایستی احتمال قطی انرژی در زمستان را نیز لحاظ کنیم. امسال هزینه حمل هر تن آهن اسفنجی 195 هزار تومان لحاظ شده است. دستمزد و سایر عوامل بهای تمام شده براساس برنامه تولید، تورم، مصوبات مربوطه و همچنین برنامه جذب نیرویی که برای افزایش ظرفیت شرکت پیش‌بینی شده محاسبه شده‌اند. در جدول زیر آنالیز بهای تمام شده و سربار مشاهده می‌شود.

 

سود و زیان

نرخ دلار در تحلیل‌ها برای نیمه دوم سال به طور میانگین 23,500 تومان لحاظ شده است. شرکت می‌تواند از مزیت تخفیف مالیاتی که بر روی صادرات دارد بهره‌مند شود. افزایش ظرفیت و گسترش بازار از پتانسیل‌های شرکت در سال‌های آینده است. پیش‌بینی می‌شود شرکت امسال به‌ازای هر سهم، حدود 209 تومان سود شناسایی کند که با قیمت فعلی، نشان‌دهنده نسبت قیمت به سود برابر با 35/12 است؛ که از ttm آن کمتر و از میانگین گروه بیشتر است. صورت سود و زیان پیش‌بینی شده در زیر مشاهده می‌شود.

 

جمع‌بندی

خود شرکت تولید 209 تنی شمش را برای امسال پیش‌بینی و اعلام کرده است. همان طور که گفته شد، پتانسیل افزایش تولید و افزایش صادرات بالاست و به علت اهرم زیادی که دارد، بایستی ریسک کاهش سود را هم در نظر گرفت و باید دامنه‌ خطا در حدود 150 تومان به‌ازای هر سهم را برای رقم پیش‌بینی مبنای سود در نظر گرفت.

 


تحلیل   بنیادی   فسازان  
9

عالی بود ممنون از زحماتتون
بی بی سلطان افروز پنج شنبه 20 آبان 1400-11:20 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین