مشاهده پست

یک شنبه 7 آذر 1400-12:56

گزارش جامع هفتگی بازار سرمایه

به‌طور کلی روند هفته آتی بازار را می‌توان مثبت ارزیابی کرد و با توجه به ارائه گزارش ۶ ماهه شرکتها، نمادهایی در گروه‌های مختلف می‌توان یافت که فعالین را نسبت به آینده بازار سرمایه بیش از پیش امیدوار می‌کند.


مقدمه

شاخص  یکی از بهترین هفته های خود را در سال جاری سپری کرد رشد ۴ درصدی شاخص کل و شاخص هموزن نشان از رشد کلیت بازار می باشد. محرک اصلی صعود شاخص خبرهای که حاکی از افزایش نرخ قیمت خودروی ها و همچنين حمایت مجدد از پالایشی ها در ابتدا هفته بود که در نهایت حمایت قوی از بانکی ها سبب ایجاد جو مثبت بر بازار شد .خبر های مربوط به  حذف نرخ ۴۲۰۰ دلار نیز از جمله خبر های مثبت برای دارویی و غذايي ها بود که به رشد شاخص هموزن کمک کرد. شاخص  کل در این هفته با رشد ۵۸ هزار واحدی به مقدار ۱.۴۵ میلیون واحدی رسید که در مقیاس سالانه ۱۵۰ هزار واحد معادل۱۱.۳ درصد رشد ثبت نموده است. شاخص هموزن نیز با رشد ۴ درصدی در این هفته مقداری از افت سالیانه خود را جبران نموده است .شاخص هموزن نسبت به ابتدای سال هنوز افت ۱۱ درصد دارد.

 

فیلترهای اصلی بازار

ارزش معاملات خرد با میانگین ۶ هزار میلیارد تومانی در این هفته رشد ۲ هزار واحدی نسبت به میانگین هفته های اخیر را شاهد بودیم .با مقایسه  ارزش معاملات  با ميانگين ۴.۵ هزار میلیارد تومان سال جاری رشد قابل توجهی میباشد اما هنوز با میانگین ۱۲ هزار میلیارد تومان سال  ۹۹ فاصله زیاد داریم.

 

در هفته های گذشته شاهد خروج بالای پول در بخش حقیقی ها بازار بودیم  در دو هفته گذشته  بیش از ۳ هزار میلیارد تومان خروج پول  و در هفته پیش ۲ هزار میلیارد تومان خروج پول برآیند معاملات‌ حقیقی ها بود اما در طول این هفته علی رغم منفی بودن برآیند معاملات‌ خروج با  ۲۰ میلیارد تومان  نسبت به آمار هفته های گذشته تقریبا می توان برآیند مثبتی در نظر گرفت. 

 

در هفته های گذشته شاهد خروج بالای پول در بخش حقیقی ها بازار بودیم  در دو هفته گذشته  بیش از ۳ هزار میلیارد تومان خروج پول  و در هفته پیش ۲ هزار میلیارد تومان خروج پول برآیند معاملات‌ حقیقی ها بود اما در طول این هفته علی رغم منفی بودن برآیند معاملات‌ خروج با  ۲۰ میلیارد تومان  نسبت به آمار هفته های گذشته تقریبا می توان برآیند مثبتی در نظر گرفت.

 

معاملات حقیقی ها در بخش صندوق های بادرآمد ثابت با رشد شاخص سهام یک هفته با رکود پشت سر گذاشت در نهایت برآیند معاملات‌ در کل روزهای هفته منفی و در مجموع حدود ۱۶۰ میلیار د خروج پول حقیقی را گزارش نموده است.

 

یکی از آمارهای کلی بازار که نشان از اعتماد خریداران عمده بر بازار در هفته های آتی می باشد مقایسه سرانه خرید و فروش در کلیت بازار می باشد. در هفته های قبل کفه ی سرانه فروش بالاتر از  کفه سرانه خرید بوده است که در روزهاي آخر هفته گذشته سرانه خرید بر سرانه فروش غلبه کرد. در این هفته  در ادامه روند، سرانه خرید با اختلاف ۳ ميليون تومان نسبت به سرانه فروش به مقدار ۱۸ ميليون تومان در طول هفته رسید.

 

معاملات کالاهای صنعتی در بورس کالا

صنعت سیمان

مقدار عرضه و تقاضای سیمان در این هفته تقریبا مشابه هفته پیش بود. در این هفته یک میلیون و شصت هزار تن سیمان در بورس کالا معامله شد. همان طور که در جدول زیر نشان داده شده است در این هفته تقریبا 22% از سیمان معامله شده نرخشان از نرخ پایه (همان نرخ انجمن صنفی سیمان) بیش از 10% بوده است که این مقدار در هفته گذشته همان 22% بود. این مساله نشان دهنده این موضوع است که نرخ های سیمان تقریبا به تعادل رسیده است. بررسی داده ها نشان دهنده این موضوع است که معاملاتی که نرخشان از قیمت پایه بالاتر بود، به طور متوسط 13% بالاتر از نرخ پایه معامله شدند این درحالی است که این عدد در هفته گذشته23% بود.

 

فلزات اساسی

 در این هفته گندله شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان با نرخ 3,953 تومان در هرکیلوگرم معامله شد. این نرخ از ابتدای سال رشد 13% و از معامله مهرماه رشد 14% را تجربه کرده است.

 

آهن اسفنجی در این هفته تقریبا 3% افزایش نرخ نسبت به هفته پیش گرفت و با نرخ  9,140 تومان در هرکیلوگرم معامله شد. فولاد مبارکه در این هفته معامله ای نداشت. سبد تیر آهن مخلوط ذوب تقریبا با همان قیمت  14,470  تومان در هرکیلوگرم شد که نسبت به هفته گذشته تغییر نرخی نداشت.سبد میلگرد ذوب نیز تغییر نرخی نسبت به هفته گذشته نداشت و با نرخ   14,479 تومان در هرکیلوگرم معامله شد. شمش بلوم فخوز در مدار رشد است و این محصول در این هفته 2% افزایش نرخ را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد و با نرخ   14,136 تومان در هرکیلوگرم معامله شد این محصول از ابتدای سال رشد 30% و از مهرماه رشد 8% را تجربه کرده است. نرخ تختال C  1% کاهش یافت و با قیمت   15,200   تومان در هرکیلوگرم معامله شد.

 

شمش فایرا در این هفته با کاهش 6% نسبت به هفته گذشته به نرخ   64,269 تومان در هرکیلوگرم رسید. این محصول از اوج قیمتی خود در مهرماه 18% کاهش نرخ داشته است.

مس کاتد فملی در این هفته با کاهش 1% به نرخ    227,722 تومان در هرکیلوگرم رسید. 

 

پتروشیمی و پالایشی‌ها

پلی بوتادین رابر شجم با افزایش نرخ 3% نسبت به هفته پیش معامله شد این نرخ 38,683 تومان در هرکیلوگرم بود. نرخ استایرن بوتادین بدون تغییر قیمت نسبت به هفته گذشته با نرخ  40,980 تومان در هرکیلوگرم معامله شد. وکیوم باتوم شتران با کاهش نرخ 7% نسبت به هفته گذشته با نرخ 9,155 تومان در هرکیلوگرم معامله شد. لوبکات سنگین شتران نیز کاهش قیمت 7% نسبت به هفته گذشته داشت و با نرخ 11,792 تومان در هرکیلوگرم معامله شد. اوره پریل خراسان نسبت به هفته گذشته افزایش نرخ 1% را تجربه کرد و با نرخ 15,186 تومان در هرکیلوگرم معامله شد. این نرخ از ابتدای سال رشد 313%  داشته است.

 

مهمترین نکات کدال در هفته‌ای که گذشت:

 • غبشهر: قرارداد تحصیل 51% از سهام شرکت محصولات دریایی طعم آفرین صبا تولید کننده تن ماهی با برند "ساحل" به مبلغ 339 میلیارد ریال از شرکت سی فود اینترنشنال هولد کو در جهت افزایش و بهینه سازی ترکیب محصولات تولیدی و قابل فروش شرکت صنعتی بهشهر به تایید و امضای طرفین معامله رسید.
 • نوری: پیرو گزارش منتشر شده در پایگاه خبری کدال (نامه دريافتي از سوي سازمان بورس اوراق بهادار مبنی بر کاهش در حجم توليد و فروش تجميعي محصول برش سبک شرکت) به استحضار می رساند محصولات برش سبک و رافينيت قابل تبديل به همديگر مي باشند و سياست هاي توليد و فروش شرکت پتروشيمي نوري برگرفته از بازار و قيمتهاي فروش محصولات برش سبک و رافينيت مي باشد. لذا با در نظر گرفتن دو عامل فوق، تصميم شرکت در ماههاي گذشته، توليد و فروش کمتر برش سبک و تبديل آن به محصول رافينيت بوده است که اين موضوع در گزارش هاي فعاليت ماهانه اين شرکت مشخص مي باشد.
 • سپید: با توجه به روزهای باقی مانده تا پایان سال جاری پیش بینی می شود با 50 درصد از ظرفیت، تولید و فروش 250 تن از محصولات محقق گردد و فروش شرکت به میزان 150 میلیارد ریال و سود حاصل به میزان 27 میلیارد ریال افزایش یابد و همچنین پیش بینی می شود تولیدات این مجموعه تا 100 درصد ظرفیت اسمی در سال اینده محقق گردد که با عنایت به شرایط بازار مبالغ بهای تمام شده و فروش در صورت های مالی سال اینده انعکاس خواهد یافت.
 • خودرو: دريافت مجوز افزايش نرخ فروش محصولات شركت ايران خودرو شامل خودروهاي گروه پژو - سمند - دنا -رانا - تارا- هايما به طور ميانگين 15 درصد
 • خپارس: دریافت مجوز افزایش قیمت پایه محصول کوئیک R به میزان 16 درصد
 • خساپا: افزایش نرخ در خانواده محصولات تیبا، ساینا، کوئیک و شاهین به طور میانگین 16%
 • سشمال: پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده برای  افزایش سرمایه 32% از محل سود انباشته
 • خریخت: قطعات میل لنگ پراید،پیکان،xum،ef7،tu5 میباشند که با افزایش نرخ 27درصدی از تاریخ 1400/08/17 در فاکتورهای فروش اعمال میگردد.
 • بساما:پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده برای  افزایش سرمایه 387% از محل سود انباشته و اورده
 • خزر: پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده برای  افزایش سرمایه 224% از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
 • کماسه: فروش زمین به قیمت 97 میلیارد تومان
 • کمنگنز: کمنگنز اعلام کرد برای فروش 60.000 تن سنگ منگنز دانه بندی برای یک سال به  ذوب آهن اصفهان قرار داد بسته است.
 • ثشاهد: پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده برای  افزایش سرمایه 150% از محل سود انباشته 
 • کزغال: بهره برداری از مدار جدید، ضمن بازیابی سالیانه 67500 تن کنسانتره زغالسنگ، منجر به کاهش مصارف سالیانه آب، مگنتیت، گازوئیل، کفساز و فلوکولانت در مدار تغلیظ کارخانه زغالشویی طبس می شود.
 • کگهر: خرید 100 درصد سهام شرکت پرتو انرژی آذر ارس
 • غبشهر: مجوز افزایش سرمایه 739% از محل سود انباشته ومازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها صادر شد.
 • کمرجان: مجوز افزایش سرمایه 862% از محل سود انباشته ومازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها صادر شد.
 • حفارس: انعقاد قرارداد 80 میلیارد تومانی
 • ثامید: فروش ملک به ارزش 70 میلیارد تومان.

کامودیتی

گاز

اداره اطلاعات انرژی امریکا در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که قیمت گاز هنری هاب در فصل چهارم میلادی 19.6 سنت بر مترمکعب و در فصل اول 2022 حدود 18.5 سنت بر مترمکعب باشد که نسبت به پیش بینی قبلی اندکی کاهش یافته است اما باید توجه کرد همچنان پیش بینی ها مبنی بر بالا بودن قیمت گاز در آینده نزدیک است . دمای هوای زمستان عامل تعیین کننده ای برای قیمت ها خواهد بود . میانگین قیمت برای کل سال 2022 ، 14 سنت پیش بینی شده است.

پتروچاینا نیز اعلام کرده که پیش بینی می کند رشد عرضه از تقاضا پیشی بگیرد و شرایط بازار گاز را بهبود دهد.

 

صحبت های پوتین مبنی بر افزایش صادرات گاز به اروپا نیز تا حدی باعث کاهش قیمت گاز در این منطقه شد.پوتین به شرکت گازپروم دستور داده تا موجودی انبارهای خود در المان و اتریش را افزایش دهد.  پیش از این نیز پوتین دو بار در هفته‌های اخیر اعلام کرده بود عرضه از سوی روسیه افزایش می‌یابد که باعث کاهش ناگهانی قیمت‌ها شده است. اما باید دید که آیا عرضه روسیه در این هفته مطابق با درخواست پوتین افزایش می‌یابد و در صورت افزایش، آیا گاز اضافی صرفاً در انبار خواهد ماند و یا برای پاسخگویی به تقاضای فعلی اروپا استفاده می‌شود.

 

حمل و نقل دریایی

پس از یک روند صعودی قوی که در آوریل 2021 آغاز شد، به دلیل کاهش ازدحام بنادر در چین، کاهش تولید فولاد چین و همچنین کاهش شدید قیمت سنگ آهن، زغال سنگ حرارتی و سایر مواد خام، نرخ حمل و نقل فله به وسیله کشتی به شدت کاهش یافت. 

 

پالایشی

حاشیه سود پالایشگاه ها نسبت به چندماه گذشته بهبود یافته است و از محدوده منفی به مثبت رسیده است. این موضوع به دلیل رشد کرک فراورده ها به خصوص بنزین بوده که به شکل قابل توجهی نسبت به نیمه اول سال شمسی بالاتر است. همچنین تقاضا از سوی نیروگاه ها برای تامین برق در زمستان بر کرک نفت کوره اثر مثبت دارد.

 

نفت

آرامکو هشدار داده است که افزایش تقاضا برای سوخت جت و همچنین افزایش تقاضای سوخت های مایع از سوی نیروگاه ها در کنار سرمایه گذاری کم در این صنعت موجب تنگنای عرضه در سال 2022 و کاهش ظرفیت های خالی خواهد شد. حرکت تقاضای بخش تولید انرژی از گاز به سمت سوخت های مایع می تواند 1.5 میلیون بشکه در روز به تقاضای نفت اضافه کند. اداره اطلاعات انرژی امریکا در اخرین گزارش خود قیمت هر بشکه نفت برای سال 2022 را حدود 72 دلار در هر بشکه پیش بینی کرده است.

 

فلزات اساسی

پلتس معتقد است که با توجه به ترس از تورم و نگرانی های موجود در سمت عرضه ، چشم انداز فلزات تا سال 2025 مثبت است . محرک اصلی تقاضای فلزات در دهه پیش رو ، خودروهای الکتریکی و گذار به سوی انرژی پاک است . البته پیش بینی می شود که در سال 2022 قیمت ها اندکی نسبت به سطوح بالای فعلی کاهش یابند اما به نظر می رسد مشکلات عرضه باعث خواهد شد که قیمت ها تا سال 2025 بالاتر از میانگین های تاریخی خود باشند.

 

بازار سرمایه

روند بازار از نظر نموداری همانگونه که در هفته های گذشته هم گفته شد؛ شاخص پتانسیل کافی برای رسیدن به عدد 1 میلیون 700 هزار واحد را دارد اما با توجه به تصمیم‌گیری‌های آخر هفته‌ای افراد تاثیرگذار در حوزه اقتصادی و سیاسی، تصمیم دولت برای جبران کسری بودجه پیش‌رو، فروش اوراق بدهی می باشد و این عامل می تواند تاثیر منفی روی بازار بورس بگذارد اما در غیر این صورت دولت مجبور به استقراض از بانک مرکزی و یا چاپ پول می شود که تورم زیادی را برای کشور به همراه می آورد. در کنار این تصمیم گیری ها که بنظر به سود مردم خواهد بود تا فشار کمتری بر اثر تورم روی آنها لحاظ بشود، اخبار مذاکرات نیز همچنان مسیر طولانی این توافق را به نمایش می گذارد و متاسفانه شاهد رشد قیمت دلار تا محدوده 28500 تومان بودیم که از نظر نموداری به آن اشاره کردیم.

 

نمودار دلار در تایم روزانه را مشاهده میکنید که در صورتی که دولت برنامه ای برای کنترل نرخ آن را نداشته باشد، همه پتانسیل های لازم جهت رسیدن به 29500 تومان را به عنوان هدف اول و اهداف بالای 30 هزار تومان را به عنوان هدف میان مدت خواهد داشت؛ اما در بازار های جهانی با توجه به انتشار گزارش CPI در روز چهارشنبه شاهد افزایش تورم مصرف کننده بودیم که از انتظارات تحلیل گران نیز کمی بالاتر بوده و همین عامل به انس طلا جهانی کمک کرد تا از محدوده 1 میلیون 800 هزار واحد عبور کند و در آخرین روز فعالیت هفته خود قیمت  1858 دلار را به نمایش بگذارد.