مشاهده پست

سه شنبه 20 اردیبهشت 1401-20:41

اخبار روزانه (چهارشنبه 21 اردیبهشت)


اعلام زمان عرضه بلوك 1/98 درصدی "وتوكا" 

شرکت توسعه پیشرو رفاه پردیس در نظر دارد بلوک 1/98 درصدی سهام سرمایه‌گذاری توکا فولاد را به‌طور یک‌جا و نقد، روانه میز فروش بازار اول معاملات بورس کند. مقرر شده 80 میلیون سهم در نماد "وتوکا" روز شنبه 31 اردیبهشت از طریق کارگزاری بانک رفاه کارگران عرضه شود. در این واگذاری قیمت پایه هر سهم 1200 تومان و قیمت پایه کل 96 میلیارد تومان تعیین شده است.

 

افزايش سرمايه ٤٨ درصدی "دبالك"

شرکت تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک از تصمیم هیات‌مدیره به انجام مرحله دوم افزایش سرمایه به میزان 48 درصد خبر داد. "دبالک" پیرو تصمیمات مجمع فوق‌العاده 16 شهریور سال 1400 مبنی بر تصویب افزایش سرمایه از 37 به 77 میلیارد تومان در نظر دارد نسبت به انجام مرحله دوم افزایش سرمایه از 52 به 77 میلیارد تومان اقدام کند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار اول معاملات فرابورس در صورت موافقت سازمان بورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی اعمال می‌شود تا صرف توسعه خطوط تولید شود.

 

آغاز عمليات بازارگردانی "حگهر" از شنبه

مدیر عملیات بازار شرکت فرابورس پیرو مجوز فعالیت و درخواست صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی امید ایرانیان مبنی بر بازارگردانی سهام شرکت حمل و نقل گهر ترابر سیرجان قابل معامله در بازار اول فرابورس اعلام کرد: بازارگردانی این نماد با استفاده از روش مبتنی بر حراج از شنبه 24 اردیبهشت آغاز می‌شود.

 

افزايش ٩٦ درصدی سود صنعت فلزات

بزرگترین نماد این صنعت یعنی "فولاد" با ارزش ۸۳۸ هزار میلیارد تومان معادل ۱۳ درصد از کل ارزش بورس را دارا است. طی سال ۱۴۰۰ شاخص این صنعت 97/6 درصد بازدهی داشت. دیگر گروه تولیدی فلز مس با نماد "فملی" است که با تولید ۲۸۰ هزار تن کاتد و بیش از یک میلیون تن کنسانتره مس در ایران معادل ۷۰ درصد مس را تولید می‌کند و دیگری نماد "فباهنر" است. سومین گروه تولیدی روی و سرب است که زنجیره تولید از معدن تا کنسانتره، شمش و روی را تولید می‌کند. از متغیر‌های اثرگذار بر صنعت فلزات اساسی می‌توان عوارض صادراتی فروش محصولات به جهت کنترل قیمت داخلی برای تامین نیاز تقاضای داخل و کاهش بهای تمام شده در بخش مسکن و خودروسازی را نام برد. 

 

واگذاری املاک شهرداری در بورس کالا

یکی از موضوعاتی که مدیریت شهری تهران پیگیری می‌کند بهره‌‌‌مندی از ظرفیت‌‌‌های بازار سرمایه، بحث مولدسازی دارایی‌‌‌ها، املاک و اموال غیر‌منقول و نقدینگی آن است. همچنین با اشاره به اینکه املاک بلااستفاده و مدیریت نشده زیادی در شهر تهران وجود دارد، اظهار شده است: با توجه به تضییع حقوق شهرداری و مردم تهران به دلیل ماهیت فرآیند تهاتر املاک شهرداری با مطالبات پیمانکاران، سرفصل عرضه املاک شهرداری در بورس کالا در دستور کار قرار گرفته است. شهرداری به املاک خود درگذشته تکیه می‌کرد به شکلی که یا از آنها به‌عنوان تهاتر استفاده یا این املاک فروخته می‌‌‌شدند، اما در حال حاضر بورس املاک طراحی شده و این املاک به‌صورت شفاف‌‌‌تر می‌توانند تبدیل به نقد یا تهاتر شوند. به گفته معاونت مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، مقدمات فروش بورسی املاک فراهم و عرضه تعدادی از املاک نیز مهیا شده است. از سوی دیگر، استقرار خزانه واحد در شهرداری تهران، می‌تواند سرآغاز تحول در بحث مالی شهری شهرداری تهران باشد و فرصت بهبود و اصلاح رویه‌‌‌های مدیریتی را بیش از پیش فراهم کند؛ همچنین استقرار خزانه واحد، یکپارچه‌‌‌سازی حساب‌‌‌های شهرداری با هدف جلوگیری از رسوب نقدینگی، افزایش شفافیت سازمانی، برقراری انضباط مالی، بازبینی و یکپارچه‌‌‌سازی در سامانه‌‌‌های پرسنلی و حقوق و دستمزد را نیز به دنبال دارد. 


عرضه   اولیه  
3

به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین