مشاهده پست

یک شنبه 19 دی 1400-14:58

تحلیل بنیادی و تکنیکال شصدف

با نرخ دلار ۲۴ هزار تومان پیش‌بینی می‌شود، شصدف بتواند به‌ازای هر سهم ۴۰۰ تومان سودآوری داشته باشد. بنابراین با توجه به قیمت ۳,۴۲۵ تومانی، سهم نسبت P/E تحلیلی ۸/۵ مرتبه دارد.


شرکت صنعتی دوده فام اولین شرکت دانش بنیان صنعت دوده کشور می باشد. در سال 83 در تهران به ثبت رسیده و در سال 90 پس از انجام مراحل انتخاب تکنولوژی و عقد قرارداد با مشاوره خارجی و انجام عملیات مهندسی، خرید و ساخت در شهرک صنعتی شماره 2 دزفول در استان خوزستان به بهره برداری رسید. این کارخانه دارای دو خط 20 هزار تنی تولید دوده سخت و نرم به طور مجزا می باشد که با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی تولید دوده در دنیا و مزایای ویژه ای که این تکنولوژی به دنبال دارد، توانایی تولید 14 گرید از انواع محصولات دوده صنعتی را دارد. در حال حاضر با توجه به درخواست مشتریان و تقاضای بازار داخل و خارج کشور، 6 گرید دوده سخت و 3 گرید دوده نرم با بسته بندی مورد نیاز مشتری(بسته بندی پاکتی و بسته بندی جامبو) در دستور کار تولید قرار دارد. این شرکت با تکیه بر مزایای تکنولوژی و همت متخصصان و کارشناسان خود موفق گردید تا دوده N-234 را برای اولین بار در کشور تولید نموده و راه را بر واردات این گرید و خروج ارز از کشور ببندد.

 

سهامداران

 

سرمایه

 

ظرفیت تولید و فروش

 

دوده چیست؟

دوده یکی از قدیمی ترین محصولات تولید شده توسط بشر است. تاریخچه استفاده از آن به قرن ها پیش باز می گردد یعنی زمانی که چینی ها و هندی ها از این ماده به عنوان رنگدانه در جوهر استفاده می کردند. گرچه پس از قرن شانزدهم با گسترش صنعت چاپ اهمیت این ماده افزایش یافت. اصطلاح کربن بلک یا دوده صنعتی، در واقع به گروهی از محصولات گفته می شود که از اتم کربن تشکیل شده اند، اما دوده صنعتی با دوده معمولی متفاوت است. دوده صنعتی تحت شرایط کنترل شده و برای مصارف خاصی تولید می شود و بش از 97 درصد از ترکیب آن، عنصر کربن می باشد. علت استفاده صنعت تایرسازی از دوده، بهبود مقاومت سایشی، قدرت کشش و استحکام تایر است. تقاضای این محصول می تواند  با روند رشد تولید خودرو بهبود یابد. 

 

جایگاه شصدف در صنعت دوده 

شرکت صنعتی دوده فام ظرفیت اسمی تولید 60 هزار تن محصول را دارا می باشد و در صنعت تولید دوده صنعتی فعالیت می کند. ظرفیت اسمی تولید دوده صنعتی کشور رقمی در حدود 150 هزار تن است که حدود 65% آن مصرف داخل بوده و مابقی، صادر می شود. شرکت صنعتی دوده فام با تولید بیش از 40 هزار تن محصول، تقریبا 30% از سهم بازار این محصول را در کشور به خود اختصاص داده است. محصول شرکت، مواد اولیه مورد نیاز صنایع تایرسازی، جوهر و پلاستیک و غیره می باشد و از سوختن ناقص هیدروکربن های آروماتیک به دست می آید. حدود 73% از دوده تولیدی در دنیا، صرف ساخت تایر شده و تقریبا 25% از وزن هر لاستیک را دوده به خود اختصاص می دهد. پیش بینی می شود با بهبود وضعیت کرونا و رشد ترددها، تقاضای سالیانه برای تایر و در نتیجه دوده افزایش یابد. همچنین پیش بینی می شود صنعت لاستیک تا 10 سال آینده سالانه معادل 5 درصد رشد تقاضا داشته باشد. همچنین با توجه به سند چشم انداز 1404، پیش بینی می شود ظرفیت تولید و فروش صنعت تایر به 700 هزار تن در سال برسد(جدول زیر) که همین امر می تواند موجب افزایش تقاضای دوده صنعتی شود. 

 

تولید و فروش طی سال‌های اخیر

 

بهای تمام شده

تقریبا 90 درصد از بهای تمام شده شصدف را مواد اولیه تشکیل می دهد که نشان دهنده اهمیت و تاثیرگذاری آن بر محصول نهایی می باشد. همان طور که از نمودار نیز مشخص است، نرخ مواد اولیه و محصول همبستگی بسیار بالایی دارند. مواد اولیه اصلی شصدف، روغن اکستراکت و آروماتیکی سنگین است که عمدتا از شرکت های پتروشیمی امیرکبیر، شازند، پالایش قطران زغال سنگ و ... دریافت می نماید. شرکت حدودا 50% از مواد اولیه خود را از بورس انرژی تهیه می نماید و مابقی با توجه به قراردادهای فی مابین با شرکت های تولید کننده روغن به دست می آید. از آنجایی که روغن ها از لوبکات تولید می شوند، مواد اولیه شرکت رابطه مستقیمی با قیمت نفت و فرآورده های نفتی دارد. به همین جهت قیمت دوده از سال گذشته تقریبا تحت تاثیر رشد قیمت نفت، رشد 100 درصد داشته و به حوالی 1000 دلار رسیده است. بنابراین افزایش قیمت جهانی دوده با توجه به افزایش قیمت دلار و چشم اندازی صعودی آن، می تواند شرکت ها را ترغیب به صادرات بیشتر نماید. تقریبا به طور میانگین به ازای هر کیلوگرم تولید دوده، بین 1.67 تا 1.7 کیلوگرم روغن سنگین نیاز است. 

 

حاشیه سود ناخالص

به جز در سال 97 که رشد قیمت محصول و عدم تطبیق قیمت مواد اولیه موجب رشد حاشیه سود ناخالص شد، این نسبت در این سال ها به طور میانگین در سطح 25% باقی مانده است و در سال 1400، به حوالی 28 درصد رسیده است. وضعیت عملکرد شرکت در دو سال گذشته نیز، نشان از کارکرد موفق آن دار. از موضع سنجش ریسک، نسبت پوشش هزینه بهره در دو سال گذشته از رقم 27 به 96 رسیده است که نشان دهنده وضعیت مناسب شرکت است. همچنین دوره وصول مطالبات از 75 به 20 کاهش داشته است که نشان می دهد وضعیت فروش نقد شرکت بهبود یافته است. 

 

برآورد سودآوری

برای نیمه دوم سال 1400، نرخ دوده صنعتی را در حدود 1050 دلار در نظر گرفته ایم. همچنین موجودی مواد و کالای نیمه اول سال با فرض عدم تغییر در طول سال نیز در محاسبات لحاظ شده است. پیش بینی می شود با نرخ دلار 24 هزار تومان، شصدف بتواند به ازای هر سهم 400 تومان سودآوری داشته باشد. بنابراین با توجه به قیمت 3،440 تومانی پی بر ای 8.6 مرتبه دارد.