مشاهده پست

شنبه 29 آبان 1400-9:49

تحلیل بنیادی فباهنر

پیش‌بینی می‌شود شرکت امسال به‌ازای هر سهم، حدود 465 تومان سود شناسایی کند که با قیمت فعلی، نشان دهنده نسبت قیمت به سود برابر با 5/46 است که از ttm آن کمتر و از میانگین گروه هم کمتر است.


معرفی شرکت مس شهید باهنر

 • نماد: فباهنر
 • بازار: بازار اول، تابلوی اصلی بورس
 • سرمایه: 2,625,000 میلیون ریال
 • سهامدار عمده: سرمایه‌گذاری صدر تامین که سهامدار %77 شرکت محسوب می‌شود. 
 • شناوری: 22%
 • قیمت روز سهم: 25,420 تومان
 • ارزش بازار: 6,680 میلیارد تومان

 

شرکت صنایع مس شهید باهنر در نزدیکی بزرگترین معادن مس خاورمیانه و در دوازده کیلومتری شهر کرمان قرار گرفته است. این شرکت که در نیمه دوم سال ۱۳۷۰ راه اندازی شده، بزرگترین مجتمع صنعتی ارتباط دهنده معادن مس و روی کشور با صنایع تولیدی به شمار می‌رود و از 5 کارخانه زیر تشکیل شده است:

 • ذوب و ریخته گری
 • نورد
 • اکستروژن و کشش
 • تولید لوله مسی
 • سکه زنی

این شرکت گسترده‌ترین محصولات مسی و آلیاژهای آن را به‌صورت ورق (شامل کویل، تسمه و فویل)، لوله (به صورت شاخه، کویل و پن کیک) و مقاطع (شامل سه گوش، چهار گوش، شش گوش و میلگرد توپر و توخالی) تولید می‌کند. بررسی سابقه سودآوری نشان دهنده این است که از سال 1395 شرکت همواره سود خالص و افزایشی داشته است و انتظار داریم علی‌رغم برخی کاهش‌های مقطعی، در سال‌های آینده نیز تداوم داشته باشد. 

 

در نمودار زیر روند سود‌ هر سهم شرکت به صورت فصلی و تعدیل شده بر اساس سرمایه کنونی قابل مشاهده است:

 

وضعیت صنعت

تقاضای محصولات اصلی مس در بازار جهانی از صنایع ساختمان، خودروسازی و لوازم خانگی تاثیرپذیر است. پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آینده با توجه به افزایش تولید خودروهای الکتریکی، ضریب مصرف مس به‌ازای هر خودرو چند برابر شود. میزان مصرف چین، قیمت انرژی، شاخص دلار و بحث جنگ تجاری قدرت‌های بزرگ، عوامل بنیادی بازار جهانی هستند. جایگزینی آلومینیوم و مس را نیز بایستی در مصارف مختلف در نظر گرفت. قیمت اقتصادی تولید مس در دنیا در حال افزایش است و هم اکنون حول و حوش 6,500 دلار است. اپکس پیش‌بینی کرده قیمت در افق زمان پنج ساله روی کانال 10,000 دلار تداوم داشته باشد. کاهش موجودی انبارهای بازار لندن و افزایش شکاف‌های کنتانگو در یک سال اخیر، باعث افزایش قیمت‌ها شده است. سایر فلزات نیز رشدهای مشابهی را تجربه کرده‌اند که وضعیت کلی اقتصاد جهانی و پیش‌بینی‌ها از نرخ‌های رشد، به ویژه پیش‌بینی بانک مرکزی چین از اقتصاد این کشور بر آن اثرگذار بوده است.

 

محصولات و فروش شرکت

شرکت در دوایر تولیدی که نام برده شدند، سه نوع محصول تولید می‌کند که عبارتند از تسمه و ورق، لوله و مقاطع. محصولات از جنس مس و برنج هستند که خود برنج آلیاژ %63 مس و %37 روی است. بنابراین محصول برنجی، علاوه بر مس، روی نیز به مصرف می‌رساند. مدل کسب و کاری شرکت مبتنی بر فروش محصول تولید شده از مواد خودش در قالب محصول غیرکارمزدی و فروش محصول تولید شده با مواد سفارش‌دهندگان به صورت کارمزدی است. قیمت ‌گذاری محصولات بر اساس قیمت مس به‌علاوه نرخ کارمزد از پیش تعیین شده است. این نرخ پرمیوم که روی محصولات کارمزدی و غیرکارمزدی نیز تفاوت دارد، در بهار هر سال توسط هیات‌مدیره شرکت مشخص می‌شود. حاشیه سودآوری شرکت مستقیماً با این نرخ رابطه دارد.

 

بهای تمام شده و هزینه‌ها

مواد اولیه مستقیم تولیدی شرکت شامل مس و روی است. %89 مواد از فملی تهیه می‌شود. کالسیمین، فراور، روی بافق و قشم هم %7 مواد شرکت را تامین می‌کنند. در خصوص هزینه انرژی، نرخ گاز صنایع در بهار افزایش یافته است و در تابستان نیز نرخ برق حدود 275 درصد افزایش پیدا کرده است. کاهش عرضه برق در تابستان اثری بر تولید و فروش نداشته است. در تحلیل سود و زیان بایستی احتمال قطعی انرژی در زمستان را نیز لحاظ کنیم.

در جدول زیر آنالیز بهای تمام شده و سربار مشاهده می‌شود:

 

سود و زیان

نرخ دلار در تحلیل‌ها برای نیمه دوم سال به طور میانگین 23,500 تومان لحاظ شده است. شرکت می‌تواند از مزیت تخفیف مالیاتی که بر روی صادرات دارد، بهره‌مند شود. افزایش ظرفیت و گسترش بازار از پتانسیل‌های شرکت در سال‌های آینده است. تولید و فروش شرکت برای سال جاری 34,600 تن پیش‌بینی می‌شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود شرکت امسال به‌ازای هر سهم حدود 465 تومان سود شناسایی کند که با قیمت فعلی، نشان دهنده نسبت قیمت به سود برابر با 5/46 است که از ttm آن کمتر و از میانگین گروه هم کمتر است. 

 

صورت سود و زیان پیش‌بینی شده در زیر مشاهده می‌شود:

 

 

 

 

 


تحلیل   بنیادی   فباهنر  
2

ممنون لطفا از این حیث تحلیلها بیشتر استفاده کنید
بی بی سلطان افروز شنبه 29 آبان 1400-10:6 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین