مشاهده پست

چهار شنبه 24 فروردین 1401-9:34

تحلیل بنیادی و تکنیکال دکیمی


 

تحلیل بنیادی و تکنیکال"دکیمی"

معرفی شرکت 

 

نام نماد: دکیمی

نام شرکت: کیمیدارو

نام صنعت: مواد و محصولات دارویی

سایت: www.chemidarou.com

 

موضوع فعالیت
تولید محصولات دارویی و شیمیایی

وضعیت بنیادی سهم در یک نگاه

ارزش بازار شرکت: 909.5 میلیارد ریال

EPSforward سهم: 3828 ریال

EPSttm سهم: 1411 ریال

قیمت روز سهم: 15560 ریال 

ارزش ذاتی سهم:  24000 ریال

تولید و فروش

شرکت محصولات متنوعی تولید می کند که شامل قرص و دراژه، محصولات شیمیایی، سوسپانسیون، قطره، آمپول و کپسول می باشند. منتهی با توجه به اینکه کلا در صنعت دارو، محصولات همگن نیستند و واحد محصولات با همدیگر فرق دارند، به محصولی که بیش ترین وزن در درآمد را داشته باشد، اشاره داشته ایم. محصول قرص و دراژه حدودا 70% درآمد شرکت می باشد که به همین دلیل در بخش تولید و فروش این محصول ذکر شده است. در مرحله بعد محصولات شیمیایی و آمپول وزن بیشتری دارند.

بهای تمام شده و سربار


در بخش بهای تمام شده همانطور که می بینیم مواد مستقیم 73 درصد هزینه تولید را به خود تخصیص می‌دهند. در این ارتباط لازم به ذکر است که درصد مبلغ مواد اولیه وارداتی به کل، برای سال 99 حدود 18 درصد بوده است اما برای 9 ماهه اول 1400 این نسبت به 67 درصد رسیده است که این موضوع ناشی از افزایش تناژ و نرخ مصرف مواد اولیه وارداتی می‌باشد. به عبارتی شرکت به سمت تهیه مواد اولیه از خارج از کشور رفته است. در سایر هزینه‌های تولید در مجموع هزینه دستمزد مستقیم و غیر مستقیم وزن به نسبت بالایی دارند.

طی 5 سال اخیر همانطور که مشاهده می‌شود حاشیه سود ناخالص در بازه حدود33 تا 47 درصد متغیر بوده است. در این ارتباط می‌توان گفت که اتفاقا حاشیه سود ناخالص یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر سودآوری شرکت برای سال جاری خواهد بود. علت این مهم ناشی از موضوع حذف ارز ترجیحی می‌باشد؛ که در واقع هم محصولات و هم مواد اولیه رشد خواهند کرد. اینکه محصولات بتوانند خود را همراه با مواد اولیه رشد بدهند یا نه خیلی مهم است. مواد اولیه در هر صورت با دلار آزاد (در صورت وارداتی بودن) وفق پیدا خواهند کرد، اما محصولات با توجه به اینکه ضروری هستند و دولت نسبت به آنها از حساسیت بیشتری برخودار است احتمال آن وجود دارد که در کوتاه مدت نتوانند همراه با مواد اولیه رشد کنند.

تحلیل تکنیکال (نمودار)

تحلیل تکنیکال 

#دکیمی

سهم پس از یک روند نزولی فرسایشی بلند مدت نشانه‌هایی از برگشت را با نمایش واگرایی مک‌دی نمایان کرده است، تغییر فاز مک‌دی انتظارات صعودی نمودار را کاهش داد انتظار می‌رفت نمودار پس از فتح سقف قبلی خود یعنی محدوده 1860 تومان تغییر فاز بدهد و نشان بدهد خریداران پرقدرتی دارد اما همچنان فروشندگان سهم قدرت را در دست دارن، اما نکته قابل اهمیت این است که سهم بسیار خشک شده است و در صورتی که بالاتر از 1600 تومان کندل پرقدرت صعودی بزند می‌توان اولین هدف 2000 تومان را برای سهم متصور بدانیم.


سود شرکت برای سال 1401 معادل با 380 تومان شناسایی برآورد گردیده است که با توجه به قیمت روز سهم، پی به ای در محدوده 4 واحد می‌باشد. حال در ادامه به نحوه برآورد سود و مفروضات اشاره می شود. همانطور که می‌دانیم محصولات شرکت های دارویی ناهمگن است؛ به همین دلیل به نظر می رسد که برآورد سود با در نظر گرفتن مقدار تولید و نرخ هر محصول نتیجه صحیح و قابل اتکایی ندهد؛ ضمن اینکه با توجه به تنوع محصولات، دسترسی به قیمت‌های جهانی و داخلی میسر نیست. بنابراین روشی که جهت برآورد سود انتخاب کرده‌ایم به این طریق است که درآمد دلاری شرکت را طی سنوات قبل( 96 و 97) محاسبه کرده ایم. برای سال 1401 نیز همان مقدار را قرار داده ایم؛ منتها با نرخ ارز 25هزار تومان( 30میلیون دلار). در ارتباط با بخش مهم دیگر که مواد مستقیم است، از نسبت مواد مستقیم به فروش در سنوات قبل استفاده شده است(44درصد). سایر موارد از جمله هزینه‌های حقوق و دستمزد به تناسب تورم( 25 درصد) رشد داده شده است. نکته پایانی اینکه شرکت مورد نظر در بخش غیر عملیاتی و در کوارتر چهارم سودی را شناسایی می‌کند که قابل تکرار است که عمدا مربوط به شرکت پخش رازی می‌باشد و برای سال 1401 حدود 47 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. در مجموع و جهت نتیجه‌گیری سود برآوردی موردنظر سود منطقی و به دور از دخالت‌های قیمتی می‌باشد و انتظار بر این است که در میان مدت به سود معقول مورد نظر برسد؛ برای چند ماه آینده با توجه به حذف ارز ترجیحی انتظار بر این است که گزارشات ماهانه مناسبی منتشر شود؛ اما در کوتاه‌مدت و دوره‌های فصلی ممکن است گزارش‌ها با نوسانات زیادی همراه باشد.


دکیمی،   تحلیل   تکنیکال،   تحلیل   بنیادی  
3

به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین