مشاهده پست

چهار شنبه 19 آبان 1400-10:1

تحلیل بنیادی هرمز

با توجه به ظرفیت تولیدی شرکت و نرخ جهانی، شرکت توان فروش 24 هزار میلیارد تومانی برای سال 1400 را دارد که در نتیجه آن منجر به سودسازی 300 تومانی خواهد شد.


  • نام نماد: هرمز
  • نام شرکت: شرکت فولاد هرمزگان جنوب

شرکت فولاد هرمزگان جنوب (سهامی عام) ابتدا در تـاریخ 26/15/1390 به صورت یک شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت‌هاي بندرعباس به‌ثبت رسید و سپس طی صورت جلسه مجمع فوق‌العاده مورخ 10/07/1392 نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و سهام شرکت در همان سال در بازار فرابورس ایران پذیرفته شد.

 

محصولات شرکت

محصولات فولاد هرمزگان اسلب و آهن اسفنجی است که از آهن اسفنجی به‌عنوان محصول میانی برای تولید اسلب استفاده می‌شود. لازم به‌ذکر است که شرکت بیش از نیمی از محصول خود را به صورت صادراتی به‌فروش می‌رساند و نرخ دلار و قیمت‌های منطقه‌ای اسلب تاثیر به‌سزایی در درآمد شرکت دارد. فولادهای تولیدی شرکت فولاد هرمزگان عمدتا فولادهای کربنی برای کاربرد رول و ورق به صورت نورد گرم و سرد است. تختال‌های تولیدی این شرکت در خط نورد گرم، عمدتا برای کاربری پروفیل‌سازی، لوله‌های آب، نفت، لوازم خانگی و... است.

 

موقعیت جغرافیایی

 شرکت فولاد هرمزگان، در کنار خلیج فارس در زمینی به مساحت 96 هکتار در 13 کیلومتري غرب شهر بندرعباس و در منطقه ویژه اقتصادي صنایع معدنی و فلزي خلیج فارس واقع شده است که با وجود این شرکت، استان هرمزگان به قطب سوم فولاد کشور تبدیل می‌گردد. از ویژگی‌هاي این شرکت مجاورت با آب‌هاي آزاد، نزدیکی به مخازن عظیم گاز عسلویه، مجاورت با ذخایر سنگ آهن گل گهر، مجتمع بندري شهید رجایی و حمل و نقل جاده‌اي و ریلی است.

 

اهداف کلی شرکت

این شرکت با هدف تولید سالانه 5/1 میلیون تن تختال (اسلب) فولادي ایجاد گردیده است. بخش احیاء مستقیم شامل دو مدول 825 هزار تنی (جمعاً 1,650 هزار تن) و بریکت و آهک به ترتیب با ظرفیت‌های ۲۰۰ و ۱۰۸ هزار تن سایر محصولات این شرکت هستند. با کلیه تجهیزات و تأسیسات جانبی و بخش فولادسازي شامل واحدهاي برداشت و انتقال آب دریا به میزان 30,000 متر مکعب در ساعت، ایستگاه مرکزي توزیع برق، بخش ذوب (شامل دو کوره قوس الکتریکی و دو کوره پاتیلی)، ریخته‌گري (شامل دو خط ریخته‌گري پیوسته تختال) داراي ظرفیت نهایی 5/1 میلیون تن تختال (به ضخامت 200 و 250 میلی متر، عرض900 تا 2 هزار میلی متر و طول 6 هزار تا 12 هزار میلی متر)، کارخانه اکسیژن، کارخانه آهک، تعمیرگاه مرکزي، آب شیرین‌کن‌ها و آزمایشگاه مرکزي است.

 

مواد اولیه مصرفی

ماده اولیه مصرفی شرکت گندله است.

 

سرمایه شرکت

 

وضعیت بنیادی سهم در یک نگاه

ارزش بازار شرکت: 445,450 میلیارد ریال

 

همانطور که در نمودار مشخص است، در یک دهه گذشته شرکت توانسته تولیدات خود را افزایش دهد و به ظرفیت اسمی خود برسد. از این جهت، شرکت در سال‌های اخیر توانسته رشد سودسازی متداوم داشته باشد و مانند سال‌های اول فعالیت وارد زیان نشود که در نمودار بعدی قابل مشاهده است. با توجه به ظرفیت تولیدی شرکت و نرخ جهانی، شرکت توان فروش 24 هزار میلیارد تومانی برای سال 1400 را دارد که در نتیجه آن منجر به سودسازی 300 تومانی خواهد شد.

 

لازم به‌ذکر است در سال گذشته سود هر سهم شرکت با رشد قابل توجهی همراه بوده است؛ اما به دلیل طرح‌های توسعه آتی شرکت که می‌تواند روند سودآوری را در هرمز باز هم بهبود ببخشد، شرکت درصد کمی از سود را در سال‌های اخیر توزیع کرده است که انتظار می‌رود در پایان سال مالی جاری نیز سیاست تقسیم سود شرکت تکرار شود..

 

نسبت‌های مالی

 

پیش بینی سال 1400

شایان ذکر است که ریسک‌هایی همچون ریسک کاهش نرخ‌های فروش و نرخ ریالی دلار، برای این شرکت قابل توجه است و می‌توانند تغییرات زیادی را در سودآوری شرکت ایجاد نمایند. از این رو توجه به این ریسک‌ها در تصمیم به سرمایه‌گذاری در سهام چنین شرکتی ضروری است.

 

سلب مسئولیت

تحلیل مذکور صرفا دیدگاه تیم تحلیل‌گران جهت است که به‌ منظور شناخت دقیق‌تر سهام شرکت‌ها ارائه‌شده است. این مطلب بر مبنای مفروضات تحلیلی تدوین شده و اصلا به منزله سیگنال یا پیشنهادی برای خرید یا فروش سهم نیست؛ بنابراین تضمینی بر بازدهی تحلیل نبوده و شرکت جهت مسئولیتی در قبال سرمایه‌گذاری احتمالی افراد ندارد.

 

 

 

 


تحلیل   بنیادی   هرمز  
5

تشکر.
آمنه اسدی بربریها پنج شنبه 27 آبان 1400-11:17 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
به به چه تحلیلی ممنون
بی بی سلطان افروز چهار شنبه 19 آبان 1400-10:38 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین