مشاهده پست

چهار شنبه 10 آبان 1396-11:11

بزنگاه نوسان در بازار آتی سکه

بازار آتی سکه بر سر دوراهی مهم


قیمت های بازار آتی سکه در معاملات روز چهارشنبه تحت تاثیر رشد قیمت اونس طلای جهانی و با اطمینان به روند صعودی قیمت دلار در بازار ارز در هفته های آینده و تشدید وفواصل قیمتی میان سررسیدهای بازار آتی سکه سکه  هم چنان در مدار افزایشی قرار گرفتند.

تشدید فواصل میان سررسیدهای بازار آتی سکه با سکه نقدی نشان از بالا بودن انتظارات صعودی بازار با تزریق نقدینگی از سوی معامله گران عمده می باشد به طوریکه فاصله دورترین سررسید بازار آتی سکه (سررسید تیرماه سال 97 ) را با سکه نقدی به نزدیکی 200 هزار تومان رسیده است تغییر فواصل میان سررسیدهای بازار آتی سکه و سکه نقدی در کنار دستکاری در میزان حباب مثبت سکه نقدی توسط سفته بازان بزرگ دو ریسک بزرگ بازار اتی سکه هستند که از منطق خاصی پیروی نمی کنند بازار آتی سکه و سکه نقدی به دلیل داشتن عمق کم و نبود نهادهای نظارتی در مواقع متلاطم شدن جو سیاسی در ممسیر موج سواری سفته بازارن بزرگ قرار می گیرند تقاضای سنتی تقاضای ارز تجاری در ماه پایانی پاییز با جوسازی های پیرامون ریسک سیاسی با نزدیک شدن به مهلت 60 روزه کنگره  موجب باقی ماندن انتظارات صعودی در بازارهای ارز وطلای داخلی شده است.

 فضای احتیاط وریسک گریزی معامله گران قبل از اعلام نتیجه امشب بانک فدرال آمریکا عامل دیگری بود که به تشدید روند صعودی قیمت ها در بازار آتی سکه دامن زد. انتظارها برای انتخاب رئیس بانک مرکزی آمریکا و آمارهای کلیدی از اقتصاد ایالات متحده همچون گزارش اشتغال ماهانه بر معاملات بازارهای جهانی طلا سایه افکنده است.

قیمت سکه نقدی در معاملات روز چهارشنبه تانزدیکی یک میلیون و 320 هزار تومان بالا امد و قیمت دلار نیز به قیمت 4070 تومان رسید که نسبت به روزهای قبل افزایش اندکی را داشتند.

در مجموع به نظر می رسد بازار اتی سکه در مسیر یک بزنگاه بزرگ میان خریداران و فروشندگان قرار گرفته است خریدارانی که با تکیه بر موقعیت های خرید حقوقی ها و صندوق های طلا و احتمال تشدید حباب مثبت سکه نقدی و اطمینان از عدم افت قیمت دلار  به تداوم روند صعودی قیمت های بازار آتی سکه دل بسته اند در مقابل فروشندگانی که فشار نزولی ناشی از راه اندازی سررسید جدید در روزهای آینده و عدم کشش رشد قیمتی دلار را با تکبه بر عامل کاهنده زمان را شانس پیروزی خود عنوان می کنند. حال در این شرایط توانایی خریداران برای غلبه بر فروشندگان و راه انداختن هیجانات مارجین کالی از سوی فروشندگان برای بستن موقعیت های خود ویا استقامت فروشندگان و برگشت خریداران از موضع خرید می تواند در تعیین جهت حرکتی قیمت های بازار آتی سکه در روزهای اینده نقش کلیدی را داشته باشد.
1

به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین