مشاهده پست

سه شنبه 9 آذر 1400-10:34

تحلیل بنیادی پسنهد

افزایش قیمت نفت و دلار، تاثیر زیادی بر افزایش قیمت مواد اولیه شرکت گذاشته و باعث کاهش حاشیه سود شرکت می شود؛ اما موجودی مناسب طی مدت اخیر که قیمت‌های جهانی نفت و همچنین دلار صعودی بوده است، موجب شده حاشیه سود ناخالص کاهش شدیدی نداشته باشد.


معرفی شرکت 

 • نام نماد: پسهند
 • نام شرکت: صنایع لاستیکی سهند
 • نام صنعت: لاستیک و پلاستیک

 

موضوع فعالیت

محصول اصلی شرکت تسمه نقاله لاستیکی مستحکم شده با مواد نسجی بوده که از آن برای حمل و نقل مواد و کالا در صنایع مختلفی چون سیمان، فولاد، معادن، کاشی و سرامیک و ... استفاده می‌شود.

 

وضعیت بنیادی سهم در یک نگاه

 • ارزش بازار شرکت: 9,520 میلیارد ریال
 • EPSforward سهم: 4,180 ریال
 • EPSttm سهم: 3,483 ریال
 • قیمت روز سهم: 27,200ریال 
 • ارزش ذاتی سهم: 33,440ریال

 

تولید و فروش تسمه نقاله طی سال‌های اخیر

ظرفیت اسمی تولید تسمه نقاله پسهند 6 هزار تن در سال می باشد که در سال گذشته تقریبا 3 هزار تن تولید کرده است. تمام فروش محصولات این شرکت در داخل انجام می شود. براساس مطالعات صورت پذیرفته توسط کارشناسان، میزان مصرف سالیانه انواع نوار نقاله در کشور در صورت فعالیت تمام صنایع مصرف کننده تسمه نقاله، حدود 12 هزار تن برآورد گردیده است بنابراین پسهند با توجه به میزان تولید خود می تواند 25% از نیاز داخلی را تامین نماید. شرکت هایی چون لاستیک دنا و زرین بسپار ایرانیان، از جمله رقیبان پسهند می باشند. حدودا نیمی از تسمه نقاله مصرفی کشور از کشورهای دیگر از قبیل چین، ترکیه، هند، آلمان، ایتالیا، تایوان و... تامین می‌گردد.

 

بهای تمام شده

70% بهای تمام شده شرکت مواد مستقیم مصرفی می باشد. براساس گزارش عملکرد سال 99،تقریبا 30% مواد اولیه این شرکت وارداتی است. منجید و کائوچو مهمترین مواد اولیه پسهند را تشکیل می دهند.

 

بررسی برنامه‌ها و طرح‌های آتی شرکت یا زیرمجموعه‌ها

این شرکت برنامه افزایش ظرفیت در تسمه نقاله سیمی و منجید دار را دارد. بر همین اساس هیئت مدیره شرکت پیشنهاد افزایش سرمایه 42% از محل آورده نقدی را داده اند، اما هنوز مجوز افزایش سرمایه از طرف سازمان بورس صادر نشده است. براساس اعلام شرکت، طرح مذکور دی ماه 1400 به بهره برداری خواهد رسید. 

 

از نکات حائز اهمیت پسهند، می توان به موجودی مناسب مواد و کالای ساخته شده شرکت اشاره نمود. افزایش قیمت نفت و دلار، تاثیر زیادی بر افزایش قیمت مواد اولیه شرکت گذاشته و باعث کاهش حاشیه سود شرکت می شود. اما موجودی مناسب طی مدت اخیر که قیمت های جهانی نفت و همچنین دلار صعودی بوده، موجب شده حاشیه سود ناخالص کاهش شدیدی نداشته باشد. 

 

پیش بینی سال 1400

 

مفروضات تحلیل

 • مقدار فروش تسمه نقاله برابر با 3,300 تن در نظر گرفته شده است. (10 درصد افزایش نسبت به سال 99)
 • برای ادامه سال 1400 ثبات قیمت نفت در نظر گرفته شده است.
 • افزایش نرخ 15% برای تسمه نقاله در ادامه سال 1400 در نظر گرفته شده است.

 

سلب مسئولیت

تحلیل مذکور صرفا دیدگاه تیم تحلیل‌گران است که به‌ منظور شناخت دقیق‌تر سهام شرکت‌ها ارائه‌شده می باشد. این مطلب بر مبنای مفروضات تحلیلی تدوین شده و به هیچ عنوان به منزله سیگنال یا پیشنهادی برای خرید یا فروش سهم نیست؛ بنابراین تضمینی بر بازدهی تحلیل نبوده و شرکت مسئولیتی در قبال سرمایه‌گذاری احتمالی افراد ندارد. 


تحلیل   بنیادی   پسنهد  
4

ممنون لطفا از این حیث تحلیلها بیشتر استفاده کنید
طاهر آهن جان سه شنبه 9 آذر 1400-11:45 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین