مشاهده پست

شنبه 27 آذر 1400-11:54

تحلیل بنیادی کمنگنز

در این تحلیل فرض شده است که شرکت در سال 1401 فروش سرمایه‌گذاری نداشته باشد. با توجه به موارد مذکور، کمنگنز توانایی سودآوری 861 تومان به‌ازای هر سهم را دارد و با توجه به قیمت 5,900 تومانی، نسبت پی بر ای 7 دارد.


شرکت معادن منگنز ایران در سال 1342 تاسیس شده است. این شرکت با برخورداری از 5 میلیون تن ذخیره قطعی و 3.5 میلیون تن ذخیره احتمالی، بزرگترین معدن سنگ منگنز در خاورمیانه بوده و به عنوان عمده ترین تامین کننده سنگ منگنز مورد نیاز شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان به شمار می رود و با حداقل تولید سالیانه 100 هزار تن سنگ منگنز، رتبه بزرگترین تولید کننده منگنز ایران و خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. 

 

سهامداران

 

سرمایه

 

فعالیت اصلی شرکت 

موضوع فعالیت شرکت در ماده 2 اساسنامه درج گردیده است. فعالیت اصلی کمنگنز تهیه و اجرای عملیات اکتشافی، استخراج، تغلیظ و فرآوری مواد معدنی و سرمایه گذاری در جهت اکتشاف و بهره برداری معادن و فرآوری مواد می باشد. در حال حاضر عملیات استخراج ماده معدنی، در محدوده معادن واقع در بخش کهک روستای ونارچ و شهرستانک قم صورت می گیرد که اطلاعات مربوط به معادن مذکور به شرح جدول زیر آورده شده است:

 

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در صنعت استخراج کانی های فلزی(سنگ منگنز) فعالیت می کند. اطلاعات و آمار دقیقی از مقدار تولید سنگ منگنز و مصرف محصولات آن در کشور در دسترس نیست. در صورتی که مصرف 180 هزار تن در سال سنگ منگنز از تولید کنندگان داخلی در کشور صحیح باشد، شرکت معادن منگنز ایران می تواند نزدیک به 60 درصد از این مقدار را به خود اختصاص دهد. بالغ بر 90 درصد منگنز مصرفی در جهان، در صنایع متالوژیکی نظیر تولید فولاد و آلیاژهای غیرآهنی مصرف می شود. 

 

جایگاه شرکت در استخراج سنگ منگنز

شرکت معادن منگنز ایران با برخورداری از 4 میلیون تن ذخیره قطعی و 3.5 میلیون تن ذخیره احتمالی، بزرگترین معدن سنگ منگنز در خاورمیانه به شمار می رود و با تولید حدود 93،600 تن سنگ دانه بندی در سال 1399 جایگاه بزرگترین تولید کننده منگنز ایران و خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. بیشتر سنگ منگنز مورد نیاز شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان که به طور مستقیم در آگلومراسیون و کوره بلند مورد استفاده قرار می گیرد، توسط این شرکت تامین می شود. همچنین بیش از 30 درصد نیاز صنایع و شرکت های تولید کننده فروسیلیکو منگنز در کشور، توسط معادن منگنز ایران تامین می شود. از نظر تکنولوژی تولید با عنایت به این که شرکت از ابزارهای مناسبی برای استخراج و دانه بندی محصول استفاده می نماید، در بین معادن داخل کشور در جایگاه خوبی قرار دارد. 

 

سنگ منگنز چیست؟

منگنز دوازدهین عنصر از نظر فراوانی در پوسته زمین است. این ماده دارای ترکیبات مختلف با اکسیژن سیلیکات و کربنات بوده و اکسیدهای آن ظرفیتی بین 1 تا 7 دارد. دی اکسید منگنز از جمله حالات پایدار آن می باشد. سنگ منگنز در اصل کانی معدنی منگنز است که در کانسارهای مختلف و یا به صورت ته نشین شده در رودخانه ها یافت می شود. این ماده به دلیل دارا بودن خواص فیزیکی و شیمیایی که دارد دارای کاربردهای زیادی می باشد. 

 

گزارشات ماهانه

 

برآورد سودآوری

همان طور که در بخش های قبلی مقاله ذکر شد کمنگنز بزرگترین تولید کننده سنگ منگنز در ایران می باشد. مشتری عمده شرکت، ذوب آهن اصفهان است. بنابراین با توجه به اینکه محصول تولید شده شرکت در صنعت فولاد کاربرد دارد، چشم انداز آن می تواند مثبت باشد. افزایش ظرفیت صنعت فولاد موجب افزایش تقاضای سنگ منگنز خواهد شد. همچنین شرکت طرح های توسعه ای در دستور کار قرار دارد که اواسط سال 1401 به بهره برداری خواهند رسید. در جدول زیر سودآوری شرکت را برآورد کردیم. تناژ فروش را برابر با سال 99، نرخ فروش برابر با گزارش آبان ماه در نظر گرفته شده است. همچنین فرض کردیم شرکت در سال 1401 فروش سرمایه گذاری نداشته باشد. فلذا با توجه به موارد مذکور کمنگنز توانایی سودآوری 861 تومان به ازای هر سهم را داراست و با توجه به قیمت 6،057 تومانی پی بر ای 7 مرتبه دارد(ارقام به میلیون ریال می باشد). 

 

در ادامه مقاله به بررسی موضوعات مهم از جمله شرکت های زیرمجموعه، شفاف سازی ها، جزئیات زمین و ساختمان، افزایش سرمایه و ریسک ها و تهدیدات شرکت خواهیم پرداخت. 

 

شرکت‌های زیر مجموعه

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می شود شرکت های فروآلیاژ نیزار احیا سپاهان، فرآورده های ذغالسنگ پرورده طبس و تهیه و تولید مواد اولیه استقلال سپاهان مهم ترین شرکت های زیر مجموعه کمنگنز می باشند.