مشاهده پست

یک شنبه 23 آبان 1400-14:29

تحلیل بنیادی وخارزم

با در نظر گرفتن سرمایه 1870 میلیارد تومانی شرکت، ارزش خالص دارایی‌ها به‌ازای هر سهم 1,170 تومان و نسبت P/NAV آن 41 درصد است.


شرکت سرمایه گذاری خوارزمی و شرکت های فرعی آن عمدتا در زمینه‌های تولید و فروش برق، سرمایه گذاری در بخش واسطه‌گری مالی، احداث و فروش املاک و مستغلات، تولید و فروش دارویی و معدن و صنایع معدنی بوده است. شرکت سرمایه گذاری خوارزمی با سرمایه 18,700 میلیارد ریال در میان 36 شرکت سرمایه گذاری که اقدام به افشای اطلاعات در سامانه کدال نموده‌اند، رتبه ششم بهای تمام شده در بخش پرتفوی بورسی و غیر بورسی و رتبه هشتم در مازاد ارزش پرتفوی بورسی، را در اختیار دارد. 

 

حوزه فعالیت شرکت سرمایه گذاری خوارزمی 

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی 20 درصد از بهای تمام شده خود را به سرمایه گذاری در صنعت برق و گاز اختصاص داده است که عمدتا در بخش غیر بورسی قرار دارد. شرکت توسعه برق و انرژی سپهر با مالکیت نیروگاه نیروگاه شهید منتظرقائم با ظرفیت 6/1 هزار مگاوات حدود %9/2 برق کشور را تولید و %25 از سهم استان‌های تهران و البرز را دارا است و جز ۱۰ نیروگاه بزرگ کشور است. نیروگاه نیرو پارس نیز یکی از شرکت‌های تولید برق  البته با توليد پراكنده يا DG فعالیت می‌کند. سرمایه گذاری در بخش واسطه‌گری مالی و بانک‌ها 22 درصد از بهای تمام شده شرکت را به خود اختصاص داده است؛ که عمدتا مربوط به مالکیت 1 درصد بانک پاسارگاد، 2 درصد از بانک صادرات و همچنین گروه خدمات بازار سرمایه الگوریتم و صندوق‌های سرمایه گذاری و سبدگردانی است. سرمایه گذاری در صنعت فلزات 11 درصد از بهای تمام شده شرکت را به خود اختصاص داده است. صنایع مس ایران در بین تمام شرکت‌های بورسی با 15 درصد از بهای تمام شده بیشترین وزن را به خود اختصاص داده است. فولاد مبارکه و فولاد خوزستان از جمله شرکت‌های دیگر در بخش فلزات این هلدینگ است. صنعت شیمیایی و  استخراج کانی فلزی به ترتیب 9 درصد و 7 درصد از بهای تمام شده شرکت را به خود اختصاص داده‌اند. 

 

پرتفوی بورسی شرکت سرمایه خوارزمی

 

شرکت سرمایه گذاری غدیر با 10 درصد از ارزش بازاری سهم، بالاترین وزن را در بین شرکت بورسی به خود اختصاص داده است که خود این هلدینگ، سهامدار عمده شرکت گسترش نفت پارسیان، پتروشیمی پارس و پردیس است. در سال گذشته مالی شرکت 8 درصد از کل درآمد حاصل از سود تقسیمی را به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است ارزش دارایی خالص هر سهم با توجه به دارایی‌ها شرکت سرمایه گذاری غدیر 2,600 تومان است. هلدینگ سرمایه گذاری خوارزمی علی‌رغم ارزش پرتفوی بورسی بالا به‌جز چند دارویی و خدمات پرداختی، در بقیه موارد سهامی با درصدهای مالکیت مدیریت را ندارد؛ مانند سرمایه گذاری با درصد مالکیت پایین در پتروشیمی پردیس، خارک و...، همچنین سرمایه گذاری در شرکت بانکی مانند صادرات و پاسارگاد است. داروسازی‌ سینا در بخش بورسی تنها شرکتی با درصد مالکیت حدود  50 درصد است که در سال 1399 با سرمایه 80 میلیارد تومانی به‌ازای هر سهم، 140 تومان سود محقق نموده است. با توجه به مالکیت 47 درصدی شرکت جریان درآمدی 5/16 میلیارد تومان را از منبع سود تقسیمی عایدی شرکت نموده است. ارزش بازار دارایی بورسی شرکت 5/7 هزار میلیارد تومان و با در نظر گرفتن ارزش 7/1 هزار میلیارد تومانی بهای تمام شده، ارزش افزوده بخش بورسی شرکت 8/5 هزار میلیارد تومان است.  

 

پرتفوی غیربورسی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی 

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی جزو معدود شرکت‌های سرمایه گذاری است که ارزش دارایی غیر بورسی  نسبت به دارایی بورسی به مراتب بالاتر است. وجود دارایی ارزنده غیر بورسی سبب شده است، که بخش عمده‌ای از درآمد حاصل از تقسیم سود نقدی مربوط به بخش غیربورسی است. نیروگاه شهید منتظر قائم با مالکیت درصدی سرمایه گذاری خوارزمی این مجموعه، شامل دو نیروگاه بخار و سیکل‌ترکیبی (جمعاً ۱۳ واحد نیروگاهی) با قدرت اسمی ۱،۶۲۳/۴ مگاوات و  قدرت عملی ۱,۲۷۷ تا ۱,۴۴۶ مگاوات (متوسط ۱۳۰۰ مگاوات) است. شرکت توسعه معادن صدر جهان با مالکیت درصدی خوارزمی، در زمینه سرمایه ‌گذاری در اکتشاف و بهره‌برداری از معادن فلزی با اولویت طلا و مس در داخل و خارج کشور و انجام معاملات بازرگانی اعم از خرید، فروش، واردات، انجام معاملات بازرگانی اعم از خرید، فروش، واردات و صادرات مواد معدنی منتخب است شرکت صدرجهان سهامدارعمده شرکت معادن و صنایع معدنی کارند صدر جهان به عنوان بازوی تخصصی خود دراجرای پروژه استحصال طلا از معدن طلای شادان به عنوان بزرگترین معدن طلا در استان خراسان جنوبی با ذخیره قطعی بالغ بر 27 میلیون تن است.

شرکت توسعه مدیریت سرمایه خوارزمی یکی دیگر از شرکت های زیر مجموعه اصلی شرکت خوارزمی می باشد که عمده سرمایه گذاری های آن در بخش بانک ،پالایشی و پتروشیمی  و خدمات مالی ، معدن ، ساختمان است با توجه به آخرین شفاف سازی شرکت ارزش روز دارایی 70 میلیارد تومان و ارزش افزود آن 14 میلیارد تومان می باشد .گروه خدمات بازار سرمايه الگوريتم تقریبا پرتفوی مشابه با توسعه مدیریت سرمایه گزاری خوارزمی را دار می باشد ارزش پرتفوی بورسی شرکت  150 میلیارد تومان و ارزش افزوده 80 میلیارد تومان  است اما ارزش  دارایی  غیر بورسی شر کت با در اختیار داشتن 10 درصد از  شرکت توسعه برق و انرژي سپهر و همچنین شرکت های الگوریتمی سهام و کارگزاری ها و چندین شرکت مرتبط به حوزه خدمات سرمایه گذاری  بهای تمام شده آن فقط 450 میلیارد تومان است. 

 

 بررسی ارزش خالص دارایی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی 

همچنان که بیان شد ارزش دارایی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی وابستگی بالای به  ارزشگذاری 1.6 هزار مگا واتی نیروگاه های تولید برق  و شرکت های  غیر بورسی فعال در حوزه خدمات بازار سرمایه می باشد در بخش بورسی با توجه به مالکیت سهام بانک و پتروشیمی ها و فلزات عمدتا تحت تاثیر عملکرد شاخص بازار قرار می گیرد .به صورتی که بالاترین ارزش خالص دارایی به ازای هر سهم شرکت مربوط به شهریور سال 1399 بود که به مقدار 3000 به‌ازای هر سهم رسید که شاخص در بالاترین سطح تاریخی خود بوده است. مجموع ارزش خالص دارایی های شرکت 22 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است که با در نظر گرفتن سرمایه 1.87 هزار میلیارد تومانی کنونی شرکت ارزش خالص دارایی ها به ازای هر سهم 1,170 تومان و نسبت P/NAVآن 41 درصد است.

 


تحلیل   بنیادی   وخارزم  
2

سلام دوستان آیا کسی روزهای چهاررشنبه وپنجشنبه19و20 آبان برای ورود به باشگاه مشگل داشته است. شته است
محمود بهمنش مقدم سه شنبه 25 آبان 1400-8:6 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
نا گفته نماند شرکت صدر جهان که به تازگی در معادن طلا و مس شادان، طلا و مس رشیدآباد و مس اردستان به بهره برداری رسیده و سه معدن طلا و مس جدید هم در مرحله اکتشاف داره. به نظرم وخارزم به زودی از همین یک شرکت سود بالایی شناسایی میکنه
علیرضا آقائی دو شنبه 24 آبان 1400-13:19 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین