مشاهده پست

شنبه 22 آبان 1400-14:30

تحلیل بنیادی وتجارت

پیش‌بینی می‌شود با توجه به ساختار سودآوری در بخش عملیاتی شرکت، توانایی ایجاد سود از 20 تومان تا 25 تومان را دارد. عوامل تاثیرگذار نرخ تصویب تسعیر ارز و میزان فروش دارایی‌های سرمایه‌گذاری است.


بانک تجارت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های فعال در شبکه بانکی در مجمع عمومی بانک ها در سال 58  از ادغام 11  با نک ایران و انگلیس ، بین المللی ایران و ژاپن ، تجارتی ایران و هلند، ایران و خاورمیانه ، اعتبارات ایران، بازرگانی ایران، ایرانشهر، صنایع ایران، شهریار، ایرانیان و کار با سرمایه ای بالغ بر 39 میلیارد ریال تشکیل شد.

 

منابع سپرده‌ای بانک

منابع سپردهاي ريالي بانك در دوره شش ماهه منتهي به 31 شهريور ماه سال 1400 نسبت به پايان سال 1399 با 27 درصد رشد 35.5 هزار میلیارد تومان رسیده است همچنین سهم منابع ارزان قیمت به 36 درصد از کل سپرده رسیده است. آخرین آمار از حجم نقدینگی کشور مربوط به انتهای شهریور سال جاری حاکی از نزدیک شدن به مقدار ۴ هزار ،هزار میلیارد تومان می باشد . میزان رشد نقدینگی نسبت به ابتدای سال حدود ۱۳ درصد گزارش شده است بانک تجارت با رشد 27 درصدی بیش ازمیزان خلق پول موجود در سیستم بانکی در جذب سپرده موفق بوده است هم اکنون بانک تجارت 10 درصد  از  سهم نقدینگی موجود در کشور را به خود اختصاص داده است که نسبت به مقطه مشابه سال گذشته حدود 1 درصد رشد کرده است. رشد نقدینگی و پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به پایان مردادماه ۱۴۰۰ به ترتیب به ۳۹.۱‌ درصد و ۴۲.۱ درصد رسید.  .رشد بالای پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به پایان مردادماه ۱۴۰۰، عمدتاً ناشی از کاهش پایه پولی در پایان مردادماه ۱۳۹۹ (نسبت به پایان خرداد ۱۳۹۹، به میزان ۵.۳ درصد) و به‌دلیل فروش اوراق بدهی دولت به بانک‌ها و افزایش سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی بوده است. رشد نقدینگی و پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به پایان شهریور ماه 1400 به ترتیب به 40.5 درصد و 39.5 درصد رسید.

 

بررسی عملکرد بانک در بخش تسهیلات

اعطای تسهیلات یکی از مهمترین و با اهمیت ترین فعالیت های بانک ها به شمار می آید. فعالیت اصلی بانک جذب پس اندازهای خرد و کلان و آن را در اختیار کسانی که نیازمند به این وجوه دارند از جمله فعالان اقتصادی،مدیران و سایر اقشار جامعه  در قالب تسهیلات می باشد . درآمدی که بانک شناسایی می کند تفاوت سود حاصل از اعطایی تسهیلات و پرداخت سود سپرده است. پس عامل عمده در موفقیت بانک ها  جذب سپرده بیشتر و درآمد زایی بالاتری نسبت به  هزینه سود سپرده است. 

 

میزان رشد تسهیلات  اعطایی بانک در شش ماه اول سال 26 درصد و با مقایسه با مقطع  مشابه  شش ماه اول 99 حدود 58 درصد رشد در اعطایی تسهیلات ثبت نموده است.

 

عملکرد مطلوب بانک تحت تاثیر میزان جذب سپرده و تفاوت حاصل از درآمدتسهیلات اعطایی و سود پرداختی به سپرده گذاران می باشد  بانک با توجه به منابع در اختیار که رشد مطلوبی در سپرده های کم هزینه داشته است به صورت میانگین اسپرد 1.7 درصد از کل سپرده ها سود تسهیلات شناسایی نموده است پیش بینی می شود تا انتهای سال حدود 10 هزار میلیارد تومان درآمد از این منبع شناسایی نماید.

 

 

عملکرد سرمایه‌ گذاری بانک

پرتفوی اصلی بانک شامل 2 درصد سهام فولاد مبارکه و 4 درصد از سهام پالایش نفت بندر عباس و تهران و تبریز و اصفهان می باشد این شرکت همچنین 40 درصد از سهام سرمایه گذاری ملی ایران نیز در مالکیت دارد . بانک در شش ماه 1.5 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از سرمایه گذاری شناسایی نموده است که پیش بینی می شود با توجه به برنامه های اعلام شده  بخشی از دارایی تا انتهای سال میزان درآمد شناسایی از این بخش تا 3 هزار میلیارد تومان برسد. 

شرکت‌های سرمایه گذاری بانک تجارتدرصد مالکیت
فولاد مبارکه اصفهان2
پالایش نفت بندر عباس4
پالایش نفت تهران4
پالایش نفت تبریز4
پالایش نفت اصفهان4
سرمایه گذاری ملی ایران 41
تامین سرمایه کاردان 31 
سرمایه گذاری ایرانیان (سهامی خاص)10

 

عملکرد در بخش کارمزد 

بانک در شش ماه اول سال 1.5 هزار میلیارد تومان درآمد در بخش خدمات کارمزدی شناسایی نموده است که با مقایسه با 700 میلیارد تومان در شش ماه 99بیش از 100 درصد رشد گزارش نموده است با وجود افزایش نرخ تعرفه های مربوط به خدماتی شتابی و کارمزدهای که در سال های اخیر رایگان بودند و اکنون پولی شده اند تخمین سود 4 هزار میلیارد تومانی برای بانک در انتهای سال دور از انتظار نیست . البته هنوز نسبت  درآمد حاصل از خدمات کارمزدی با کل هزینه اداری عمومی نسبتا پایین است. 

 

عملکرد بانک در بخش منابع ارزی 

خالص منابع ارزی بانک 800 میلیون دلار می باشد که از در مقایسه با سایر بانک های فعال در بازار در جایگه سوم قرار دارد میزان ذخایر دلاری بانک به ازای هر سهم حدود 90 تومان به ازای هر سهم می باشد و در صورت تصویب نرخ ارز 21 هزار تومانی هر دلار برای انتهای سال بانک پتانسیل شناسایی سود 15 تومانی را دارا است. (با احتساب مالیات 25 درصدی)

 

عملکرد بانک در بخش سودآوری 

 بانک تجارت در سالهای گذشته یک بانک زیان ده بود که هر فصل با اسپرد منفی و عملکرد منفی در گزارش سود و زیان تنها با افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی خود را را از بند قانون ورشکستگی نجات می داد اما اکنون علاوه بر اسپرد مثبت بانکی دیگر زیان ساز نمی باشد بانک در شش ماه اول سال 5 تومان سود محقق نموده است که نسبت به سود 4 ریالی بانک در سه ماه اول رشد بسیار بالای داشته است اما نسبت به شش ماه دوم سال 1399 با توجه به عدم شناسایی سود از منبع دارایی های ارزی عملکرد  مطلوبی نداشته است پیش بینی می شود با توجه به ساختار سودآوری در بخش عملیاتی شرکت توانایی ایجاد سود از 20 تومان تا 25 تومان را دار می باشد عامل تاثیر گذار نرخ تصویب تسعیر ارز و میزان فروش دارایی های سرمایه گذاری است. 

 


تحلیل   بنیادی   وتجارت  
6

ممنون از تحلیلی که ارائه دادید. پیشنهاد میشود بانک صادرات و دی هم درج گردد.
آمنه اسدی بربریها پنج شنبه 27 آبان 1400-11:4 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
چه فایده. سودش برای دولت و اداره دارایی... زیانش برای سهامداران بدبخت
امیر فشمی شنبه 22 آبان 1400-20:18 1 پاسخ
مشاهده بیشتر
به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : گزارش خالص ارزش دارایی شرکت ها - مبین پیش بینی بازار مبین